Posted on نظر دهید

روز تاریخی صنعت گاز ایران / تولید گاز از پارس جنوبی ۲٫۵ برابر شد

روز گذشته ۵ فاز پارس جنوبی ، برداشت از لایه نفتی این میدان و چند طرح پتروشیمی در منطقه عسلویه به بهره برداری رسید

تا به این ترتیب ایران با برداشت ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز از پارس جنوبی با قطر در برداشت از این میدان مساوی شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور، دیروز ضمن افتتاح این طرح ها در سخنانی گفت: افتتاح فازهای مختلف پارس جنوبی روزی پرافتخار و به یادماندنی برای تاریخ صنعت نفت ایران رقم زد. امروز، روز پرافتخاری برای کارگران و مهندسان صنعت نفت کشور است، امروز روز عزت بیشتر ما ایرانیان است.
روحانی عنوان کرد: این که ایران قدرتمند ما در یک روز، سرمایه گذاری بیش از ٢٠ میلیارد دلاری را افتتاح و بهره‌برداری می‌کند به عنوان یک روز به یادماندنی برای تاریخ صنعت نفت کشور است، عزت ما از همین جا نشات می‌گیرد.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به خودکفایی کشور در تولید گندم، گاز و گازوئیل ادامه داد: ان شاءا… در هفته‌های آینده طرح خودکفایی در تامین بنزین مورد نیاز کشور نیز محقق خواهد شد.

تولید گاز از پارس جنوبی ۲٫۵ برابر شد

وزیرنفت نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ظرفیت تولید و پالایش گاز از پارس جنوبی از ٢۴٠ میلیون مترمکعب در میانه سال ٩٢ به ۵٧٠ میلیون مترمکعب در شرایط فعلی رسیده است
و در واکنش به برخی حواشی ایجادشده در رابطه با سهم دولت ها در توسعه این طرح ها گفت: من این را فراتر از یک دولت می دانم و من این موفقیت و افتخار را تقدیم مقام معظم رهبری، ملت ایران، خانواده شهدا و ایثارگران می کنم.

تشکر زنگنه ازوزرای سابق و دولت قبلی

وزیر نفت در ادامه در اقدامی قابل تقدیر از همه دست اندرکاران پیشبرد این پروژه ها اعم از وزیر و مسئولان وزارت نفت در دولت فعلی و دولت قبلی تشکر کرد.
زنگنه از آقایان سیدکاظم وزیری هامانه، غلامحسین نوذری، سیدمسعود میرکاظمی و رستم قاسمی وزیران نفت پیش از خود و آقایان سیف ا… جشن ساز، احمد قلعه بانی، مدیران عامل پیشین شرکت ملی نفت و پیمانکاران این صنعت تشکر کرد.
وی همچنین از مدیران صندوق توسعه ملی از جمله صفدر حسینی مدیرعامل سابق این صندوق به دلیل کمک به تامین مالی پروژه های پارس جنوبی تشکر کرد.

پاسخ وزیر نفت به شائبه انتخاباتی بودن افتتاح این فاز ها

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش انرژی امروز که: «منتقدان ادعا می کنند افتتاحیه جنبه انتخاباتی دارد؛ پاسخ شما در این مورد چیست؟»، گفت: ده ها هزار نفر در سه سال و نیم گذشته کار کردند تا این پروژه آماده شده است.
حتی به دلیل اهمیت این پروژه پیشنهادم این بود که مقام معظم رهبری برای افتتاح این طرح تشریف بیاورند، اما شیوه ایشان حضور در افتتاح‌ها نیست و حتی پیشنهادم برای جلوگیری از به وجود آمدن مسائل انتخاباتی این بود که بعد از انتخابات افتتاحیه صورت بگیرد تا این گونه مباحث پیش نیاید.
چون این پروژه افتخاری ملی و پیام بزرگی است به جامعه جهانی و مردم منطقه و یادآور مقاومت ما در شرایط سخت است و در زمان تحریم توانستیم این کار را بکنیم و اگر چه پیش از این برای افتتاح طرح ها صحبت شده بود اما به این تاریخ رسید.
وزیر نفت همچنین در جمع خبرنگاران اعلام کرد :این ۵ فاز گازی روزانه ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین را به شبکه سراسری تزریق می کند که با تولید این میزان گاز هم اکنون تولید گاز شیرین از پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسیده است.
به گفته زنگنه برای توسعه این فازها ۱۸ میلیارد دلار هزینه شده است که ۱۰ میلیارد دلار آن در دولت قبل بوده است.


افتتاح ۴ طرح پتروشیمی

دیروز عصر با حضور رئیس جمهور ۴ طرح پتروشیمی هم به بهره برداری رسید؛
پتروشیمی تخت جمشید پارس، فاز۲ پتروشیمی کاویان، واحد منو اتیلن گلایکول (ام ای جی) پتروشیمی مروارید و پلی استایرن گروه صنعتی انتخاب.
ساخت مجتمع پتروشیمی تخت جمشید پارس با هدف تولید انواع محصولات پلی استایرن به ظرفیت تولید سالانه ۶۵ هزار تن از اواخر زمستان ٩٣ آغاز شد و دیروز به بهره برداری رسمی رسید.
فاز دوم پتروشیمی کاویان نیز با تولید ٢ میلیون تن اتیلن یک زنجیره ارزش را تا تبریز و ارومیه ایجاد می کند، یعنی در پارس جنوبی اتیلن تولید می شود و با خط لوله به اندیمشک، لرستان، ایلام، کرمانشاه، سنندج، میاندوآب، مهاباد و تا تبریز و ارومیه برده می شود.
میزان طرح اتیلن گلایکول پتروشیمی مروارید با ظرفیت ۵۵۴هزار تن، با ۱۷۰میلیون یورو و هشت هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است.
طرح استایرن انبساطی گروه صنعتی انتخاب نیز با ظرفیت ۲۵۰هزار تن و سرمایه گذاری ارزی ۱۲۰میلیون یورو و ۲هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.
تولید گاز در پارس جنوبی نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده و از ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز به ۵۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

درآمد ارزی ایران از دو فاز پارس جنوبی

*با افتتاح پنج فاز پارس جنوبی، ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز، ۲۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، سه میلیون تن گاز اتان و سه میلیون تن گاز ال. پی. جی (گاز مایع) به تولید ایران افزوده می شود.
* هر دو فاز پارس جنوبی سالانه ۳٫۵ تا ۴ میلیارد دلار درآمد ارزی ایران را افزایش می دهد و در کمتر از دو سال تمام سرمایه گذاری ها در این پنج فاز به اقتصاد ملی باز می گردد.
۱۸ فاز در مدار تولید، ۶ فاز دیگر در انتظار
به این ترتیب و بعد از بهره برداری از ۵ فاز دیگر پارس جنوبی فقط ۶ فاز از ۲۴ فاز این میدان بزرگ گازی در انتظار توسعه و بهره برداری مانده اند.
جدول زیر جزئیات زمان بهره برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی را نشان می دهد.
روز تاریخی صنعت گاز ایران / تولید گاز از پارس جنوبی 2.5 برابر شد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *