Posted on نظر دهید

زمان برگزاری نشست آینده اوپک اعلام شد

کویت به عنوان رئیس کمیته نظارت بر اجرای توافق نفتی وین اعلام کرد سازمان اوپک نشست بعدی خود را برای بررسی آخرین تحولات بازار جهانی نفت و ارزیابی پرونده عرضه و تقاضا تاریخ ۲۵ مه ( ۴ خرداد۹۶ ) برگزار می کند.

زمان برگزاری نشست آینده اوپک اعلام شد_مراوده

نوال الفزیع نماینده دائم کویت در سازمان اوپک دراظهاراتی مطبوعاتی به روند مثبت اجرای توافق نفتی وین و پایبندی ۹۴ درصدی صادرکنندگان نفت عضو سازمان به این توافقنامه اشاره کرد وگفت : پیش بینی ها بر آن است که در صورت ادامه روند پایبندی صادرکنندگان به توافقنامه وین بازارهای جهانی نفت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی شاهد ثبات خوبی خواهد بود و قیمت ها به اندازه قابل توجهی طی ماه های آینده افزایش یابد.
وی افزود : پایبندی صادرکنندگان غیر عضو اوپک به توافق نفتی وین نیز ۶۶ درصد گزارش شده است و نشست کمیته نظارت برای بررسی چگونگی اجرای توافق به ریاست کویت تشکیل می گردد.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر ۲۰۱۶ (دهم آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۸ میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و ٢۰۰ هزار بشکه در روز از سطح تولید خود کاست.
اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر (بیستم آذرماه)، تولیدکنندگان نفت غیراوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز در مجموع با کاهش ۶۰۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیراوپک از سال ۲۰۰۱ میلادی تاکنون به شمار می رود.

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *