Posted on نظر دهید

سازمان مدیریت صنعتی : سلاطین اقتصاد ایران

خراسان/ ۵۰۰ شرکت برتر ایران در سال ۹۴ از سوی سازمان مدیریت صنعتی معرفی شدند. بر این اساس و در شاخص های مهم، بانک ها از نظر میزان فروش، ارزش افزوده، دارایی و اشتغال زایی رتبه اول را کسب کردند. پتروشیمی ها در شاخص های سودآوری، صادرات و بهره وری کل عوامل اول شدند. جایگاه نخست در شاخص های بهره وری کل، بهره وری نیروی انسانی و بازده فروش (حاشیه سود) به شرکت های فعال در گروه انرژی اختصاص یافت. گروه خدمات فنی و مهندسی نیز از نظر بهره وری سرمایه، رتبه اول را کسب کردند.

سازمان مدیریت صنعتی : سلاطین اقتصاد ایران - مُراوده

۱۰ شرکت برتر ایران
۵۰۰ شرکت برتر ایران طبق سنت هر ساله، از سوی سازمان مدیریت صنعتی ایران معرفی شدند. این سازمان اعلام کرده است که این ۵۰۰ شرکت ابتدا بر اساس میزان فروش رتبه بندی شده و در مرحله بعد، طبق ۳۲ شاخص دیگر، با یکدیگر مقایسه شده اند بر این اساس، ۱۰ شرکت اول از نظر فروش/درآمد، عبارتند از بانک ملی ایران (هولدینگ)، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هولدینگ)، شرکت سرمایه گذاری غدیر (هولدینگ)، شرکت ایران خودرو (هولدینگ)، بانک پارسیان (هولدینگ)، بانک تجارت (هولدینگ)و گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هولدینگ)، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت (هولدینگ)و شرکت پالایش نفت بندر عباس. طبق این گزارش، تنها یک شرکت دولتی (بانک ملی ایران) و آن هم در صدر ۱۰ شرکت برتر ایران قرار گرفته است. در بین سایر شرکت های این ۱۰ شرکت نیز، دو شرکت عمومی و ۷ شرکت خصوصی دیده می شوند.
گروه های برتر در شاخص های مهم
نگاهی به عملکرد گروهی شرکت ها ذیل ۱۱ شاخص های مهم، بیانگر این است که بانک ها از نظر میزان فروش، ارزش افزوده، دارایی و اشتغال زایی رتبه اول را کسب کردند. پتروشیمی ها در شاخص های سودآوری، صادرات و بهره وری کل عوامل اول شدند. جایگاه نخست در شاخص های بهره وری کل، بهره وری نیروی انسانی و بازده فروش (حاشیه سود) به شرکت های فعال در گروه انرژی اختصاص یافت. گروه خدمات فنی و مهندسی نیز از نظر بهره وری سرمایه، رتبه اول را کسب کردند.
چه شرکت هایی بیشتر فروختند؟
نگاهی به شرکت های برتر هر گروه صنعتی از نظر فروش در سال ۹۴ نشان می دهد گروه بانک ها، پتروشیمی ها و فرآورده های نفتی در سال ۹۴ بیشترین میزان فروش و کشاورزی، صنایع سلولزی و فنی و مهندسی کمترین میزان فروش را داشته اند. با این حال، اگر چه شاخص فروش، به عنوان نشانگری از بزرگی فعالیت های یک شرکت به شمار می آید، اما منعکس کننده تمام واقعیت های اقتصادی شرکت ها نیست. چرا که با توجه به ارتباط فروش با قیمت محصولات شرکت ها، باید گفت وجود یارانه های مختلف، دخالت های دولت در کنترل قیمت ها و… موجب انحراف قیمت ها شده و لذا فروش شرکت ها را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا در مقایسه فروش شرکت ها هم این موضوع را باید مد نظر داشت.
سهم ۱۴ درصدی ۱۰۰ شرکت برتر در تولید ناخالص داخلی
بر اساس اظهارات محمدی رئیس سازمان مدیریت صنعتی، رتبه بندی اخیر نشان می دهد که شرکت های حوزه خدمات مالی مانند بیمه ها و بانک ها در مقایسه با شرکت های تولیدی، عملکرد بهتری در حوزه فروش داشته اند. طبق اطلاعات ذکر شده در گزارش این سازمان، فروش بانک ها شامل مجموع درآمد های مشاع و غیر مشاع آن ها بوده است. برای شرکت های بیمه ای نیز این شاخص بر حسب درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها محاسبه شده است.محمدی همچنین سهم ارزش افزوده ۵۰۰ شرکت برتر از تولید ناخالص داخلی را ۱۷ درصد و سهم ۱۰۰ شرکت برتر را ۱۴ درصد عنوان کرده و افزوده است که این موضوع اهمیت ۱۰۰ شرکت برتر در تولید ناخالص داخلی را نشان می دهد. از سوی دیگر درویش، مدیر رتبه بندی شرکت های برتر ایران نیز در تشریح تصویری کلی از وضعیت شرکت های برتر ایران گفت: اگر چه فروش ۱۰۰ شرکت اول از این ۵۰۰ شرکت، نسبت به سال قبل از آن حدود ۰٫۴ درصد افزایش داشته است، اما شاخص رشد فروش کل ۵۰۰ شرکت، افت قابل ملاحظه ای نسبت به سال ۹۳ را نشان می دهد. این ها همه در حالی است که فروش ۱۵ شرکت اول، معادل با حدود نیمی از ۱۰۰ شرکت برتر است و این موضوع، درجه تمرکز فروش برای شرکت های بالای فهرست امسال را نشان می دهد.
تهران، کانون تجمع شرکت های بزرگ
گزارش سازمان مدیریت صنعتی از ۵۰۰ شرکت بزرگ ایران نشان می دهد که محل استقرار شرکت های بزرگ ایران (بدون احتساب بانک ها و شرکت های بیمه ای) در تهران است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *