Posted on نظر دهید

سرمایه گذاری خارجی در کشور بسیار کمتر از میزان ایده‌آل است

با توجه به اهمیت تجارت خارجی در رونق اقتصاد کشور باید حجم روابط اقتصادی را با کشور های مختلف افزایش دهیم.در همین راستا علاوه بر فراهم کردن زمینه برای توسعه صادرات باید با شناساندن ظرفیت های مختلف کشور، سرمایه گذاری خارجی به داخل کشور جذب شود.

علی نجفی خوشرودی، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عضو شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به تشریح لزوم گسترش دیپلماسی اقتصادی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

این نماینده مجلس با اشاره به محدودیت هایی که در زمینه تجارت خارجی به خاطر فشارهای نظام های سلطه بر کشور وجود دارد، گفت: مسئله دیپلماسی اقتصادی برای بهبود این وضعیت بسیار مهم است.

هم چنین با کاهش فشارها و تحریم های بین المللی، گسترش تجارت خارجی می تواند سریع تر انجام شود.

وی در ادامه صحبت هایش عنوان کرد: با توجه به موقعیت مناسب کشور در زمینه های مختلف از جمله قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و همسایگی با تعداد زیادی از کشورها، امکان توسعه تجارت با آن ها وجود داشته و کشور ظرفیت فراوانی در این موارد دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در تکمیل صحبت هایش خاطر نشان کرد: اگرچه در ادوار گذشته فعالیت هایی در زمینه توسعه روابط اقتصادی با کشورها انجام گرفته است ولی این فعالیت ها با توجه به ظرفیت هایی که داریم برای توسعه کشور، کافی نبوده است.

اگر ما می خواهیم به رونق اقتصادی دست یابیم باید تجارت خارجی خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به دستور العمل هایی که در اسناد بالا دستی کشور تاکید شده است، خاطرنشان کرد: یکی از این دستورالعمل ها، توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه و مشترک المنافع بوده است که وزارت خارجه نیز ملزم به پیگیری آن است.

از اولویت های این هدف جذب سرمایه گذاری خارجی، جذب فناوری های جدید و توسعه صادرات غیر نفتی به این کشور ها است.

نجفی با اشاره به اینکه در این راستا سفارتخانه های ما در کشور های مختلف وظایف مهمی دارند، گفت: در چهار مورد از سفارتخانه های ما، یکی از کارشناسان مربوط به بخش بازرگانی حضور دارد و در برخی از کشور های هدف که حجم روابط اقتصادی بیشتری داریم، رایزن اقتصادی حضور دارد که از سوی سازمان توسعه تجارت انتخاب می شوند.

البته باید سعی کنین در سفارتخانه های بیشتری فعالان اقتصادی حضور یابند.

وی در تکمیل صحبت هایش اظهار داشت: سفارتخانه های ما در این زمینه باید توجیه باشند و ظرفیت ها و فرصت های آن کشور را شناسایی کنند تا کشور ما بتواند از آن ظرفیت ها استفاده کند.

البته این امر نیازمند آماده بودن شرایط و بستر ها در داخل کشور است.

از جمله این شرایط مسئله تولید با کیفیت در کشور، گمرگ، وسائل حمل و نقل و تسهیل صادرات کالا ها می باشد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: همچنین ارتباط بین بخش های خصوصی کشور ما با این کشورها باید از طریق برگزاری نشست ها و همایش های تجاری ایجاد شود تا ظرفیت های کشور ما به آن ها بیشتر شناسانده شود.

همچنین بایستی فرصت های اقتصادی در کشور های هدف برای تولید کننده ها و بخش خصوصی ما معرفی شوند.

یکی دیگر از کارهایی که در زمینه دیپلماسی اقتصادی باید صورت گیرد، جذب سرمایه گذاری خارجی به داخل کشور است.

 

وجود ظرفیت های فراوان برای سرمایه گذاری خارجی در کشور

وی در ادامه به وجود ظرفیت های فراوان برای سرمایه گذاری خارجی در کشور اشاره کرد و افزود: این ظرفیت ها در بخش انرژی، صنایع پیشرفته، فناوری های نوین و غیره در کشور وجود دارد که بسیار هم جذاب هستند و می تواند سرمایه های خارجی زیادی را جذب کنند.

البته شرایط برای جذب این سرمایه ها مساعد تر شده ولی با میزان ایده آل، فاصله زیادی دارد.

بعضی از بانک های بین المللی هم اعلام آمادگی کرده اند ولی بیشتر بانک های بین المللی برای فعالیت با کشور ما مردد هستند.

نجفی در پایان گفت: اگرچه سرمایه گذاران خارجی از طرف برخی کشورها از جمله آمریکا برای سرمایه گذاری در ایران با تهدید مواجه هستند ولی اگر ما به درستی ظرفیت های کشور را به آنها معرفی کنیم با وجود این محدودیت ها هم به کشور ما خواهند آمد.

 

منبع: قطره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *