Posted on نظر دهید

سیاست‌های حمایت‌گرایانه ترامپ اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند

بیش از دو سوم از ۷۰ اقتصاددان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز در طی هفته گذشته گفتند، سیاست های حمایت گرایانه ترامپ بزرگترین تهدید برای اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی به شمار می رود.

سیاست‌های حمایت‌گرایانه ترامپ اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند-مراوده

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نتایج یک نظرسنجی انجام شده توسط رویترز از اقتصاددانان نشان می دهد که مهمترین ریسکی که رشد اقتصادی آمریکا را تهدید می کند، تحقق وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ در مورد اتخاذ سیاستهای حمایت گرایانه است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا، در جریان مبارزات انتخاباتی و پس از آن، وعده داده بود که تغییرات مهمی در سیاست های تجاری و مهاجرتی دولت آمریکا ایجاد نماید. وی تهدید کرده که تعرفه های سنگینی بر کالاهای وارداتی از چین اعمال خواهد کرد و مالیات شرکت های آمریکایی را به میزان زیادی کاهش خواهد داد.
در حالی که بازارهای مالی در طی هفته گذشته با افت مواجه بوده اند، امیدها به افزایش ناگهانی نرخ تورم در آمریکا کاهش یافته است،  میزان سوددهی اوراق قرضه ده ساله دولت آمریکا از زمان روز انتخابات ریاست جمهوری تاکنون همچنان بالای ۲۵ درصد است و ارزش سهام در بازارها رکورد شکسته است.
با این وجود، بیش از دو سوم از ۷۰ اقتصاددان شرکت کننده در نظرسنجی رویترز در طی هفته گذشته گفته اند که سیاست های حمایت گرایانه ترامپ بزرگترین تهدید برای اقتصاد آمریکا در سال جاری میلادی به شمار می رود.
جیم اوسالیوان، اقتصاددان عضو موسسه «های فریکوئنسی اکانامیکس» در این باره گفت: «شکی نیست که تقریبا در صدر لیست ریسک های کاهشی اقتصاد آمریکا، مسئله سیاست های ضد تجارت آزاد ترامپ قرار دارد.»
«فرض من این است که دولت جدید آمریکا این وعده ها را عملی خواهد کرد.»
تقویت ارزش دلار که در اوایل ماه جاری میلادی به بالاترین رقم در ۱۴ سال گذشته رسید و از زمان پیروزی ترامپ در انتخابات نزدیک به ۶ درصد رشد داشته است، ریسکی مضاعف برای اقتصاد آمریکا در کوتاه مدت به شمار می رود.
۸۰ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی در پاسخ به این سوال که آیا اکنون زمان مناسبی برای سیاست های کاهش مالیات هاست، پاسخ منفی داده اند.
جدیدترین نظرسنجی نشان می دهد که میزان رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶، کند شده و از ۳٫۵ درصد در سه ماهه سوم به ۲٫۲ درصد رسیده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم -شهرخبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *