Posted on نظر دهید

شاخص دلار به پایین ترین حد در یک ماه و نیم گذشته رسید /ترامپ نظم بازارهای جهانی را به هم ریخت

 

به گزارش اقتصادنیوز ، شاخص دلار که هفته گذشته تحت‌فشار گفته‌های ترامپ درباره مضرات «دلار بیش از حد قوی» تا عدد ۷۴/ ۱۰۰ واحد افت کرده بود، صبح دوشنبه تا کف یک ‌ونیم‌ماهه پایین رفت. افت ارزش دلار همراه با افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن در دوره نااطمینانی، طلا را گران‌تر کرد، گرچه سودگیری در قیمت‌های بالاتر، فلز زرد را تحت‌فشار قرار می‌داد. اونس در مقطعی از صبح دوشنبه به اوج ۲ ماهه رفت. در کنار افت دلار، دیگر عاملی که صبح روز گذشته به رشد طلا تا نزدیک مرز ۱۲۲۰ دلار کمک کرد‌، افت بازارهای سهام بود که آن نیز ناشی از عدم قطعیت درباره سیاست‌های دولت جدید آمریکا بود.

 

شاخص دلار به پایین ترین حد در یک ماه و نیم گذشته رسید-مراوده

بالاخره کابوس ترامپی بازارها جهانی به حقیقت پیوست. نخستین روز کاری بازارها در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ با نوسان ها و تنش های زیادی همراه بود. بازتاب تصمیمات اقتصادی و سیاسی ترامپ در همین سه روز اول آغاز به کارش در بازارها این بود که معامله گران ترجیح دادند به سراغ همان کالایی بروند که ارزش ذاتی دارد و امن به حساب می آید. کالایی به نام طلا.

صبح دوشنبه شاخص دلار بار دیگر به زیر عدد ۵/ ۱۰۰ واحد رفت. واکنش روز گذشته بازارهای ارز به سخنان ترامپ در روز تحلیف بود که به پیگیری سیاست‌های حمایت‌گرایانه در عرصه تجارت اشاره داشت. رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر هم به لزوم جلوگیری از رشد بیش از اندازه ارزش دلار برای داشتن مزیت تجاری اشاره کرده بود تا شاخص دلار که این ارز را با ۶ ارز عمده جهانی مقایسه می‌کند، در نخستین روز از آخرین هفته ژانویه با افت مواجه شود.

شاخص دلار اواخر سال ۲۰۱۶ میلادی به شدت تقویت شد؛ چراکه از یکسو امید به افزایش رشد اقتصادی تحت‌تاثیر افزایش هنگفت هزینه برای زیرساخت‌های آمریکا در دولت ترامپ توجه معامله‌گران را جلب کرده بود و از سوی دیگر، کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای دومین بار ظرف یک سال، نرخ‌های بهره آمریکا را افزایش داد.

همزمان با افت دلار، بازارهای سهام و بازدهی اوراق قرضه نیز با کاهش روبه‌رو شد. واکنش بازارهای سهام نیز عمدتا به تاکید دوباره ترامپ بر سیاست‌های حمایت گرایانه بود. بازارهای سهام که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات نوامبر ۲۰۱۶، به امید اثرپذیری اقتصاد آمریکا از برنامه‌های بلندپروازانه او به سوی اوج‌های چند ساله حرکت کرده بودند، این روزها نگران ابهام‌های موجود پیرامون دولت ترامپ است. ترامپ روز جمعه گفت که مذاکراتی را برای اصلاح پیمان تجارت‌آزاد آمریکای شمالی آغاز خواهد کرد.روز گذشته با باز شدن اولین بازارهای سهام یعنی بازارهای آسیایی،‌ روند افت شاخص‌های بورسی آغاز شد و بعد همتایان اروپایی نیز همین مسیر را پیگیری کردند. در نهایت بازارهای آمریکا نیز روز خود را با افت شروع کردند.

واکنش معامله‌گران به سخنرانی ترامپ در روز آغاز به‌کار رسمی، دوشنبه باعث افت ۱/ ۱ درصدی شاخص نیکی ژاپن شد. بورس استرالیا نیز ۸/ ۰ درصد افت کرد. مقام‌های دولت ترامپ اعلام کرده‌اند که بر سر پیمان «شراکت ترانس-پاسیفیک» نیز دوباره مذاکره خواهند کرد. ۱۲ کشور از جمله ژاپن و استرالیا این پیمان را امضا کرده‌اند. بخشی از بازارهای سهام آسیا توانستند مقابل افت، مقاومت کنند، اما مقاومت آنها ناشی از امید به منافع افت ارزش دلار بود. افت شاخص‌های دلار و بورس در حالی اتفاق می‌افتد که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو که سیاست‌گذاری پولی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان را در دست دارد، ۳۱ ژانویه و اول فوریه نخستین نشست خود در سال ۲۰۱۷ را برگزار خواهد کرد.

روز گذشته در‌حالی‌که افت شاخص دلار، طلا را گران می‌کرد، خروج سرمایه از بازارهای سهام نیز به کمک فلز زرد آمد. اونس طلا که هفته گذشته روی بهای ۱۲۱۰ دلار ایستاده بود، صبح دوشنبه تا قیمت ۱۲۱۸ دلار رشد کرد، گرچه در قیمت‌های بالاتر، فروش‌ها افزایش و در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یافت. بهایی که تا ساعت۰۳:۷ عصر دوشنبه برای هر اونس طلا ثبت شد، ۱۲۱۵ دلار بود.

روز گذشته، طلا علاوه بر سودگیری معامله‌گران، از افت بهای نفت‌خام نیز اندکی ضرر کرد. بهای طلا سیاه روز دوشنبه با یک درصد افت روبه‌رو شد؛ چراکه گزارش‌ها نشان می‌داد فعالیت استخراج نفت در آمریکا دوباره احیا شده است. این گزارش‌ها، خبر آمادگی کشورهای اوپک و غیراوپک برای اجرای توافق دسامبر برای کاهش تولید را زیر سایه خود قرار داد.

پس از انتخاب ترامپ به ریاست‌جمهوری بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، طلا بر خلاف پیش‌بینی‌ها با سقوط همراه شد؛ چراکه شاخص‌های دلار و بورس فشار سنگینی بر آن وارد کردند. با وجود این، تداوم توئیت‌های جنجالی ترامپ، گفت‌وگوی تلفنی او با رئیس‌جمهوری تایوان و هشدار شدیداللحن چین در این مورد، تاکید دوباره او بر سیاست‌های حمایت‌گرایانه در میدان تجارت و مذاکره برای اصلاح پیمان‌های تجاری قبلی، ابهام درباره جزئیات سیاست‌گذاری‌های گروه کاری او در حوزه‌های گوناگون داخلی و خارجی و در نهایت سخنرانی ناامیدکننده او در روز تحلیف، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن را افزایش داده است. تازه‌ترین تحلیل فنی «اف ایکس استریت» که صبح دوشنبه منتشر شد، نشان می‌داد که بهای جهانی فلز زرد در کوتاه‌مدت بین ۱۱۷۶ تا ۱۲۳۵ دلار در نوسان خواهد بود.

منبع : اقتصاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *