تاریخ ثبت:

شایعه‌ای که شاخص بورس را صعودی کرد

امروز شاخص کل بورس با افزایش ۹۴۰ واحدی در رقم ۱۸۵ هزار واحد جای گرفت، از نگاه یک کارشناس بازار سرمایه حمایت حقوقی‌ها و شایعه افزایش سرمایه بانک‌ها بیشترین نقش را در مثبت ماندن شاخص بورس امروز داشتند.
شایعه‌ای که شاخص بورس را صعودی کرد

به گزارش تجارت نیوز، پس از احیای شاخص کل بورس در روز گذشته، امروز سه شنبه (۱۵ آبان ماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۸۷۹۱ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۹۴۰ واحد در رقم ۱۸۵۱۰۰ جای گرفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس به ۴۳۰۰ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۱۴ واحد در رقم ۲۰۲۵ جای گرفت.

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه برای نمادهای زپارس، وتجارت، وسپه، قشرین، وبملت، دزهراوی، پترول، ثنوسا، وبصادر، سپ، نمرینو، دفرا، ونفت، وساخت، خساپا، کاذر، خزامیا، فاراک، فلوله، وپارس صفوف خرید تشکیل شد.

بررسی بازار سرمایه حاکی از آن است که نماد‎های «رمپنا، وبملت، شتران، وامید، وبصادر» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل و نمادهای «پارس، فارس، پارسان، تاپیکو، دعبید» بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل امروز داشتند.

همچنین بیشترین افزایش مالکیت حقوقی ها مربوط به نمادهای «خساپا، ومعادن، فولاد، حکشتی، ونفت» بود و نمادهای «پترول، وبصادر، رمپنا، وتجارت، های وب» بیشترین کاهش مالکیت حقوقی ها را به خود اختصاص دادند.

به گفته فعالان بازار سرمایه، مطابق انتظار بازار بدون توجه به تحریم ها رشد کرد و بانکی ها ناجی خوب بازار شدند.

محمد خبری زاد، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت نیوز» درخصوص دلایل رشد امروز شاخص کل بورس، گفت: دلیل رشد امروز بازار حمایت مناسب حقوقی ها از نمادهای تاثیرگذار بر بازار بود و اینکه قبلا اثرات اجرایی شدن تحریم ها در قیمت اکثریت سهم ها دیده شده بود.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: همچنین جدای از بحث تحریم ها، باز هم شایعه افزایش سرمایه بانک ها در بازار داغ شده بود؛ به طوری که بورس با آغاز معاملات شاهد صف های محکم و پرتقاضا در نمادهای بانکی شد. تشکیل صف های خرید برای نمادهای بانکی و همچنین عدم عرضه این صف ها در ساعات اولیه بازار توسط حقوقی ها، باعث شد تا خیال سرمایه گذاران از طرف عرضه راحت شود.

شایعه‌ای که شاخص بورس را صعودی کرد

پاسخ دهید