Posted on نظر دهید

تا شب عید برای مشمولان سهام عدالت صورتحساب صادر می‌شود/ جزییات واگذاری‌های بهمن ماه

مشاور سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه تا قبل از پایان امسال برای همه دارندگان سهام عدالت صورتحساب منتشر می شود گفت: سازمان خصوصی سازی از فردا سه شنبه سومین مرحله مزایده واگذاری ۶۰ جایگاه سوخت در سراسر کشور را آگهی می کند.

برای مشمولان سهام عدالت صورتحساب صادر می‌شود-مراوده

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین ، مشاور عالی سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه مجموع واگذاری های سازمان خصوصی سازی از ابتدای امسال تا کنون به بیش از ۱۹۰۰۰ میلیارد تومان بالغ شده ، عنوان کرد: طی روز جاری ۲۰ درصد از سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به ارزش حدود ۱۱۰ میلیارد تومان از طریق فرابورس ایران روانه میز فروش می شود. همزمان بلوک مدیریتی پتروشیمی دماوند نیز از طریق مزایده به ارزش حدودی ۸۳۰ میلیارد تومان عرضه خواهد شد.

سید جعفر سبحانی افزود: سازمان خصوصی سازی در روز های آینده نیز عرضه سهام شرکت فرآوردی مواد پروتینی اهواز ، تولید ادوات کشاورزی اراک و کانال های آبی زهکشی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

وی با اشاره به آخرین اقدام های صورت گرفته برای آزاد سازی سهام عدالت اشاره کرد و افزود: آنچه که تمامی دارندگان سهام عدالت تا پایان امسال دریافت خواهند کرد صدور صورتحسابی به منظور اطلاع از آخرین وضعیت بستانکاری و بدهکاری مشمولان به حساب خزانه کل کشور خواهد بود که از طریق سامانه راه اندازی شده در این زمینه بزودی اطلاع رسانی خواهد شد.

سبحانی در ادامه گفت: سازمان خصوصی سازی بنا دارد طی ۲۴ بهمن ماه امسال و در سومین مرحله از مزایده جایگاه های سوخت سراسر کشور ، تعداد ۶۰ جایگاه به قیمت حدودی ۳۸۰ میلیارد تومان را واگذار کند.

این مقام مسئول  با بیان اینکه این تعداد از جایگاه های سوخت در ۱۲ استان مختلف کشور قرار دارند ، عنوان کرد: فراوانی جایگاه ها در برخی از استان ها به گونه ای است که بطور مثال در استان تهران تعداد ۱۵ جایگاه سوخت و در دیگر استان های کشور بین ۲ تا ۵ جایگاه قرار دارند.

وی با اشاره به دو مزایده قبلی جایگاه های سوخت از سوی سازمان خصوصی سازی گفت: در مزایده نخست که ۱۵ شهریور ماه امسال برگزار شد در حالی ۹۹ جایگاه  سوخت در سراسر کشور روانه میز فروش خصوصی سازی شد که پس از رقابت و بالاتر از قیمت پایه پیشنهادی، تعداد ۶۸ جایگاه به ارزش حدودی ۳۴۰ میلیارد تومان معامله شد.

سپس در دومین مرحله که ۲۲ آذر ماه برگزار شد سازمان خصوصی سازی ۴۰ جایگاه خصوصی را به مزایده گذاشت که ۲۵ جایگاه از این تعداد به ارزش نهایی ۱۸۰ میلیارد تومان به فروش رسید.

سبحانی با بیان اینکه جایگاههای سوخت تا کنون به بخش خصوصی واقعی واگذار شده به نحوه قیمت گذاری این دارایی ها اشاره کر و افزود: قیمت پایه با توجه به شرایط عمومی کسب و کار و در راستای افزایش انگیزه و رغبت عموم سرمایه گذالران تعیین شده بطوریکه قیمت تعیین شده برای جایگاههادر مزایده از متوسط قیمت کارشناسی بعلاوه نسبت قیمت بر درآمدی هر جایگاه بدست آمده است که تعادل آن به سمت خریدار معطوف است.

به گفته وی عدم نیاز به بازاریابی برای جایگاه های سوخت و از طرفی مساعدت خصوصی سازی برای بهره برداری موثر در این دارایی ها از سوی جایگاه داران از قبیل امکان ارایه انواع خدمات خودرو در جایگاه های سوخت باعث شده تا انگیزه سرمایه گذاران برای شرکت در این مزایده ها افزایش یابد.

مشاور سازمان خصوصی سازی با اشاره به نحوه واگذاری این دارایی ها به ” فارس” گفت: به جز پرداخت سپرده ۳ درصدی قانونی در مزایده ، حصه نقدی یا پرداخت اولیه بر اساس ۳۰ درصد مبلغ پیشنهادی برای همه جایگاهها و نحوه پرداخت برای اغلب این داراییها طی سه تا چهار سال خواهد بود.

منبع : اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *