Posted on نظر دهید

شرکت ملی نفت ایران و اعطای وام یک میلیارد دلاری به آن

شرکت ملی نفت ایران و اعطای وام یک میلیارد دلاری به آن

مهر/ بزرگترین شرکت تاجر نفتی جهان قرار است وام یک میلیارد دلاری خود را برای تضمین صادرات محصولات نفتی به ایران اعطاء کند.

شرکت ملی نفت ایران و اعطای وام یک میلیارد دلاری به آن-مراوده

به گزارش رویترز، چهار منبع آگاه اعلام کردند، شرکت «ویتول» سوئیس که بعنوان بزرگترین تاجر نفتی جهان شناخته می‌شود، توافقنامه‌ای را با شرکت ملی نفت ایران به منظور اعطای وام یک میلیارد دلاری به یورو را بری تضمین صادرات محصولات نفتی آتی ایران منعقد کرده است. در همین حال این توافقنامه «پیش‌فاینانس»، اولین قرارداد مهمی است که بین ایران و چنین شرکت اروپایی به دنبال رفع تحریم‌ها از سال ۲۰۱۶ میلادی به بعد محسوب می‌شود.

البته شرکت ملی نفت ایران و «ویتول» هنوز در این باره اظهارنظری نکرده‌اند؛ این در حالی است که چنین رویداد تجاری حاکی از سرعت بهبود صنعت نفت ایران در ظرف تنها یک سال بعد از رفع تحریم‌ها است که به این کشور اجازه می‌دهد سهم بازار نفتی خود را از رقیب اصلی‌اش یعنی عربستان سعودی باز پس گیرد.
بر همین اساس، طی سال‌های اخیر به طرز فزاینده‌ای، شرکت‌های بزرگ تجاری به قرار داد پیش‌فاینانس روی آورده‌اند که به موجب آن، دسترسی بلندمدت به حجم بالایی از نفت و همچنین محصولات نفتی را تضمین می‌کند. به گزارش خبرگزاری مهر، برای مثال شرکت «ویتول» از این نوع قرار داد در زمان حضور داعش در منطقه کردستان عراق در ۲ سال اخیر استفاده کرده بود؛ همچنین یکی از منابع آگاه در تهران اعلام کرد، توافقنامه «ویتول» با ایران در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ میلادی به امضاء رسید که قرار است از ماه جاری میلادی عملیاتی شود.
این منبع آگاه در ادامه گفت:” نرخ سود این توافقنامه به ازای جابجایی محصولات نفتی ۸ درصد است؛ ضمن اینکه ممکن است بعضی از محصولات نفتی به جای اینکه توسط شرکت ملی نفت ایران عرضه شود، توسط یک شرکت خصوصی روانه بازار گردد. ”
البته تولیدکنندگان بزرگ نفت خاورمیانه از جمله ایران نسبت به فروش نفت خام به تجار بی‌میل هستند و علت آن هم این است که تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند خودشان قیمت‌گذاری و نیز مقصد محموله‌ها را کنترل کنند. در حال حاضر، شماری از تجار به دنبال از سرگیری سوآپ نفت خام و محصولات نفتی با ایران هستند که این فرآیند با کندی پیش می‌رود. همچنین بر اساس گزارش اوپک، ایران به عنوان سومین تولیدکننده نفت این سازمان روزانه بیش از ۵۰۰ هزار بشکه محصولات نفتی را به بازارهای آسیایی صادر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *