Posted on

شفافیت بالای عرضه قیر در بورس کالا

معاون عملیات و نظارت بازار بورس کالا مطرح کرد

شفافیت بالای عرضه قیر در بورس کالا

مشخصات عرضه کننده و خریدار قیر در بورس مشخص است و بیانگر شفافیت عرضه این محصول است

علی پناهی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره خروج معاملات قیراز بورس کالا گفت: معاملات و عرضه قیر در بورس کالا دارای فرایندی است که اعضا، میزان تولید، عرضه سالانه، تعهد به عرضه آن مشخص است و برای خریدار هم تمامی مشخصات فوق به همراه تضامین دریافت می شود.
وی با اشاره به اینکه صادرات قیر حتما باید در بورس کالا انجام شود ادامه داد: مشخصات صادرات قیر در گمرک و امور مالیاتی ثبت می شود و همین شفافیت بالا یکی از معضلات مشتریان است.

معاون عملیات و نظارت بازار بورس کالا افزود: در حال حاضر حدود ۱۴۰ عرضه کننده در بورس کالا پذیرش می شوند و همچنین اسامی ۱۳۰ خریدار در بورس کالا ثبت شده است و اگر عرضه کننده ای به موقعه عرضه نکند کد معاملاتیشان بسته می شود.
وی افزود: یکی از دلایلی که برخی از تولید کنندگان با عرضه قیر در بورس کالا مخالف هستند این است که می گویند نباید منشا عرضه قیر مشخص شود. با توجه به اینکه قیر تهاتری رایگان بین وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی جابه جا می شود در صورت مشخص نبودن تولید باعث می شود قیر تهاتر وارد و خارج از بورس شود و منشا تولید قیر نامشخص می شود.
پناهی درباره کاهش عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا گفت: محصولات پتروشیمی کارگروه مشخصی دارد که کف عرضه محصولات را مشخص کرده است و شرکت های پتروشیمی براساس میزان تولید عرضه می کنند.