Posted on نظر دهید

خبر قطع صادرات گاز و جزییاتی تازه از دعواهای گازی ایران و ترکمنستان

مهر/ معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران بزودی از شرکت ترکمن گاز ترکمنستان به دلیل قطع صادرات گاز شکایت می کند،همچنین گفت: ایران متعهد شد که ۱.۹ میلیارد دلار غرامت به ترکیه پرداخت کند.

خبر قطع صادرات گاز و جزییاتی تازه از دعواهای گازی ایران و ترکمنستان - مُراوده

حمیدرضا عراقی امروز در نشستی خبری گفت: برخلاف صورتجلسه ای که در روزهای پایانی سال ۲۰۱۶ میلادی بین شرکت ملی گاز ایران و ترکمن گاز ترکمنستان امضاء شده بود، اما در نخستین روز سال ۲۰۱۷ میلادی، ترکمنستان صادرات گاز به ایران را متوقف کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه ترکمنستان با وجود ادعای اختلاف حساب اقدام به قطع صادرات گاز به ایران کرده بود، تصریح کرد: ترکمن ها تاکنون حاضر به انجام مذاکره و شفاف سازی در مورد حجم و میزان اختلاف حساب با شرکت ملی گاز ایران نکرده و برخلاف مفاد قراردادی، اقدام به قطع صادرات گاز کرده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه هم اکنون با وجود توقف واردات گاز از ترکمنستان گاز هیچ شهر و روستایی متوقف نشده است، گفت: برای ترکمنستان یک فرصت زمان بندی شده تعیین کرده ایم و در صورتی که در مدت تعیین شده نسبت به آغاز مذاکرات و شفاف سازی حساب و کتاب و اختلافات مالی بین دو طرف اقدام نکنند، قطعاً ایران به داوری بین المللی شکایت خواهد کرد.

این مقام مسئول با اشاره به انجام روزانه حدود ۶ میلیون متر مکعب سوآپ گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان و از مسیر ایران تاکید کرد: هرچند که ترکمن ها گاز صادراتی ایران را متوقف کرده اند، اما فعلا برنامه ای برای توقف سوآپ گاز از این کشور همسایه نداریم.

وی با یادآوری اینکه هم اکنون مراحل داوری گازی از شرکت ترکمن گاز آغاز شده است، یادآور شد: ایران آماده آغاز مذاکرات با ترکمنستان است.

عراقی در پایان با بیان اینکه پیشتر با توافق بین دو کشور بخشی از بدهی های گازی ایران به ترکمنستان به وام تبدیل شده بود، خاطرنشان کرد: بر اساس این توافق مقرر شد حدود ۵ درصد سود وام به ترکمنستان توسط ایران پرداخت شود.

پرداخت غرامت ۱.۹ میلیارد دلاری به ترکیه
عراقی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درمورد صادرات گاز به ترکیه گفت: با توافق ایران و ترکیه، قیمت گاز صادراتی ایران ۱۳.۳ درصد کاهش یافت و ایران متعهد شد که ۱.۹ میلیارد دلار غرامت به این کشور پرداخت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *