Posted on نظر دهید

چگونه سهم فرش از صادرات غیرنفتی « صادرات فرش دستباف » کاهش یافت

خبرآنلاین/ بررسی‌ها از روند صادرات فرش دستباف نشان می‌دهد که سهم صادرات فرش دستباف از صادرات غیرنفتی در سال‌های بعد از برنامه اول توسعه تاکنون رو به کاهش بوده است.
صادرات فرش دستباف  مُراوده
فرش به‌عنوان یکی از محصولات صنایع دستی ایران، جایگاه مهمی در اقتصاد ایران به‌ویژه در صادرات غیرنفتی ایران دارد؛ به نحوی که هویت این محصول با نام ایران در بازارهای بین‌المللی عجین شده است.

با این حال و صرف‌نظر از تجربه چند صد ساله تولید این محصول در کشور، در حدود سه دهه اخیر و به‌واسطه جهانی شدن بازارها و گسترش تجارت بین‌المللی، کشورهای دیگری به تولید این محصول روی آورده‌اند و خواهان سهمی از بازار جهانی این محصول شده‌اند. این موضوع به‌تبع باعث کاهش سهم بازار ایران به‌عنوان رهبر بازار جهانی این محصول شده و موجب شده جایگاه فرش دستباف ایران در دنیا دچار تزلزل شود.

صادرات فرش دستباف  مُراوده

بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس از روند صادرات فرش دستباف نشان می‌دهد که سهم صادرات فرش دستباف از صادرات غیرنفتی در سال‌های بعد از برنامه اول توسعه تاکنون رو به کاهش بوده؛ به‌طوری که از متوسط سهم ۳۸٫۴ درصد برنامه اول توسعه به سهم ۱٫۱ درصد در سال ۱۳۹۲ رسید.

صادرات فرش دستباف  مُراوده

نکته حایز اهمیت آن است که باوجود افزایش ارزش صادرات فرش دستباف در دوره سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰، سهم آن از صادرات غیرنفتی به‌دلیل افزایش ارزش این صادرات کاهش پیدا کرد.

به این ترتیب، در حاکی که در سال ۱۳۷۸ میزان صادرات فرش دستباف ۶۸۹٫۶ میلیون دلار بود، این رقم در سال ۱۳۹۲ به ۳۱۵ میلیون دلار رسید.

صادرات فرش دستباف  مُراوده

تغییرات ارزش صادرات فرش دستباف از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶ روند نزولی و پس از آن در دوره ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ روند صعودی و از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ مجددا روند نزولی داشته است. این روند با توجه به شدت گرفتن شرایط تحریم و محدودیت‌های دسترسی به بازارهای مالی بین‌المللی و در نتیجه از دست دادن بازار فروش خارجی، امری آشکار است. روند تغییرات ارزش وزنی صادرات فرش دستباف نیز عینا به همین شکل بوده است.

منبع : خبر انلاین اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *