Posted on

صادرات نیمی از محصولات غیرنفتی به همسایه‌ها

در سال گذشته؛

صادرات نیمی از محصولات غیرنفتی به همسایه ها

پارسال ۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی به مقصد ۱۵ کشور همسایه انجام شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سعید زرندی در نشست خبری از توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از هفت برنامه و محور اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در فضای سخت تحریم ها اشاره کرد افزود: در سال ۹۸ توسعه صادرات غیرنفتی با تمرکز بر صادرات به کشور های همسایه در اولویت برنامه های وزارتخانه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه معادن و صنایع معدنی، استفاده از شرکت های دانش بنیان برای تبدیل مونتاژکاری به تولید، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار در رابطه با محیط داخل وزارت صنعت و تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری، سایر برنامه های پیش بینی شده وزارتخانه در سال ۹۸ است.
زرندی ادامه داد: در محور تولید و تعمیق ساخت داخل، در نظر داریم از تجربه و دانش بنگاه های داخلی موجود برای خودکفایی و بی نیازی از کشور هایی که قصد همکاری با ما ندارند استفاده کنیم یعنی با شناسایی نیاز، برای حداکثر کردن ساخت داخل برنامه ریزی می کنیم.
وی با بیان اینکه شناسایی بازار را از طریق تحلیل واردات انجام شده در بازه زمانی ۶ ساله انجام می دهیم ادامه داد: از مجموع ۴۲ میلیارد دلار واردات سال ۹۷، حدود ۳۵ میلیارد دلار آن مربوط به واردات کالا های صنعتی بوده که با تحلیل این میزان واردات مشخص شد ۱۲ میلیارد دلار واردات مربوط به ۵۵ ردیف کد تعرفه ای و به طور عمده مربوط به قطعات منفصله خودرو بوده است.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت اضافه کرد: رویکرد اصلی وزارت صنعت در سال جدید، تعریف نکردن طرح های جدید ایجادی است و به جای آن در نظر داریم تا به فعال سازی ظرفیت خالی واحد های راکد و واحد هایی که با کمتر از ظرفیت اصلی خود کار می کنند بپردازیم، اما اگر با طرح های نیمه تمام نتوانیم همه نیاز را پوشش دهیم ایجاد واحد های جدید در دستور کار قرار می گیرد.
زرندی گفت: در زمینه جذب سرمایه گذاری جایگزین واردات، امسال دستیابی به سه میلیارد دلار هدفگذاری شده است و در این راستا، ابتدا به فعال سازی طرح های نیمه تمام اقدام می شود و در غیر این صورت، واحد های جدیدی راه اندازی خواهد شد.
وی با تاکید بر برنامه ریزی برای رشد ۲۵ درصدی صنایع نساجی و پوشاک در سال ۹۸ افزود: این صنعت توانست از فضای تحریم ها استفاده کند و اکنون واردات این کالا ها قابل کنترل تر شده و بازار بهتری برای محصولات داخلی ایجاد شده است.
زرندی ادامه داد: توسعه و تکمیل صنعت لوازم خانگی، صنایع دریایی و حمل و نقل ناوگان ریلی (با ایجاد ۱۳ هزار و ۱۰۰ واگن)، سایر برنامه های توسعه ای پیش بینی شده است ضمن اینکه در حوزه معدن نیز تمرکز اصلی بر اکتشاف و فعالسازی معادن کوچک است.
راه اندازی سامانه توزیع
معاون وزیر صنعت از راه اندازی سامانه توزیع به عنوان اصلی ترین اقدام در حوزه مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک خبر داد و افزود: اکنون این سامانه برای لاستیک خودرو اجرایی شده و تا پایان سال به ۱۰۰ قلم کالا توسعه خواهد یافت.
زرندی همچنین از برنامه ریزی برای توسعه سرمایه گذاری با جذب سرمایه های سرگردان مردمی خبر داد و افزود: در این راستا، هلدینگ های سرمایه گذاری در سه استان کشور به صورت آزمایشی راه اندازی می شود.
زرندی همچنین گفت: پارسال در حوزه بهبود فضای کسب وکار، هرچند از نظر امتیاز رشد داشته ایم، اما رتبه ایران با کاهش مواجه شد این در حالی است در شاخص تجارت فرامرزی بیشترین بهبود حاصل شد طوری که از رتبه ۱۶۶ در بین ۱۹۰ کشور جهان در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۲۱ در سال ۲۰۱۹ ارتقا یافتیم.
وی به برنامه ریزی وزارتخانه برای تامین نقدینگی اشاره کرد و گفت: سهم نقدینگی بخش تولید در سیستم بانکی در سال گذشته با تنزل مواجه شد و در این امسال زمینه در نظر داریم از ظرفیت بازار سرمایه استفاده کنیم.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت با اشاره به چالش های تولید در کشور گفت: مشکلات انتقال ارز ناشی از تحریم ها که بیشترین تاثیر را بر واردات مواد اولیه و واسطه ای گذاشته و به افزایش هزینه های تولید دامن زده است، مهمترین این چالش هاست.
زرندی افزود: مطالعات نشان داده هر ۱۰۰ درصد افزایش نرخ ارز حدود ۸۹.۵ درصد افزایش در هزینه کالا های وارداتی حوزه تولید را به همراه داشته است.
وی گفت: تغییرات نرخ ارز، بی ثباتی سیاست ها، کمبود نقدینگی واحدها، مشکلات بیمه تامین اجتماعی، مالیات و گمرکات، سایر دغدغه های تولیدکنندگان را تشکیل می دهد.
زرندی، تقسیط ۶۰ ماهه مالیات برای بنگاه های در حال احیا و توسعه را از جمله برنامه ها برای حمایت از رونق تولید و کمک به بنگاه ها در شرایط کنونی برشمرد.
سهم صنعت از تسهیلات بانکی به ۳۸ درصد رسید
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم استفاده از بازار سرمایه برای تامین نقدینگی واحد های تولیدی گفت: سهم صنعت در سال ۹۲ از تسهیلات بانکی ۳۱ درصد بوده که این عدد در سال گذشته به ۳۸ درصد رسیده است.
تا ابلاغ قانون جدید سازمان حمایت مسئول قیمت گذاری خودرو است
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت درباره دلیل تدوین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو توسط سازمان حمایت با وجود مصوبه مجلس برای واگذاری دوباره قیمت گذاری خودرو به شورای رقابت گفت: تدوین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو جزو اختیارات سازمان حمایت است و تا زمانی که قانون جدید ابلاغ شود، این کار توسط سازمان حمایت انجام خواهد شد.
زرندی افزود: دولت برای حمایت از قطعه سازان خودرو، ۴ هزار میلیارد تومان را با ضمانت خودروسازان به قطعه سازان اختصاص داد که تا کنون بیش از ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است البته حوزه ارزی، پرداختی به قطعه سازان صورت نگرفته است.
بهره برداری از ۳ هزار طرح نیمه تمام تا پایان امسال
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: هم اکنون ۱۰ هزار و ۶۴۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در مجموعه صنعت کشور وجود دارد که از این تعداد حدود ۳ هزار طرح تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.
زرندی از برنامه ریزی برای احیای معادن کوچک خبر داد و افزود: هدفگذاری کردیم امسال ۱۵۰ معدن کوچک که در گذشته فعالیت آن ها به علت نداشتن توجیه اقتصادی و نبود بازار متوقف شده بود احیا شود.
وی اضافه کرد: البته برای احیای این معادن از سرمایه گذاران بخش خصوصی و شرکت های بزرگ معدنی درخواست کردیم تا هر کدام مدل هایی را برای احیا ارائه کنند ضمن اینکه از توان استارتاپ ها هم در این باره استفاده خواهد شد.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات هم گفت: بر اساس آنچه که ابلاغ شده، امسال صارکنندگان پتروشیمی باید ۶۰ درصد ارز صادراتی خود را از طریق سامانه نیما به چرخه اقتصادی بازگردانند، ۱۰ درصد را می توانند به صورت اسکناس در اختیار خود داشته باشند و ۳۰ درصد دیگر را واردات از محل ارز حاصل از صادرات انجام دهند.
زرندی افزود:، اما صادرکنندگان غیر نفتی غیر از پتروشیمی ها می توانند ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادرات را از طریق سامانه نیما به کشور منتقل کنند، ۲۰ درصد را به صورت اسکناس در اختیار داشته باشند و ۳۰ درصد را به تهاتر یا واردات در قبال صادرات اختصاص دهند.