Posted on نظر دهید

فراز و فرود هفتگی بازار سرمایه

تابناک/ پس از آنکه در هفته جاری بازار سرمایه تحولات به نماد بانک ملت در بورس تهران بعد از حدود ۶ ماه بازگشایی شد، شاخص کل به یکباره بیش از هزار کل افت کرد؛ درهمین راستا باقی بانکی‌ها نیز که قرار است در هفته آینده بازگشایی شوند، احتمال می‌رود شاخص کل با افت‌های متوالی همراه شود.

فراز و فرود هفتگی بازار سرمایه - مُراوده

پیش‌بینی‌ها و نظرات کارشناسان این است که به احتمال زیاد نماد دو بانک تجارت و صادرات نیز در روز اول بازگشایی با افت در قیمت پایانی مواجه شوند، مگر اینکه از این دو نماد حمایت‌هایی صورت گیرد.

فراز و فرود هفتگی بازار سرمایه - مُراوده

در پنج روز کاری گذشته اوراق بهادار تهران شاخص کل بازده نقدی و قیمتی به رقم ۷۸ هزار و ۴۹ واحدی رسید و در نتیجه افت ۱۳۳۳ واحدی را تجربه کرد. علاوه بر این شاخص آزاد شناور نیز که در چهارشنبه ۲۹ دی‌ماه در تراز ۷۸ هزار و ۳۳۳ واحدی قرار داشت در مدت مشابه ۱۹۰۹ واحد افت کرد و به رقم ۸۵ هزار و ۴۲۴ واحدی رسید. همچنین شاخص بازار اول که در ابتدای هفته گذشته در تراز ۵۶ هزار و ۵۸۶ واحدی قرار داشت با ۱۳۳۲ واحد افت رقم ۵۵ هزار و ۲۵۴ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار دوم با ۶۷۱ واحد کاهش در کانال ۱۶۶ هزار و ۹۱۳ واحدی نشست.

در هفته گذشته چهار میلیارد و ۳۹۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۱ هزار نوبت مورد معامله قرار گرفت که طبق این آمار مقدار اوراق بهادار معامله شده نسبت به هفته گذشته ۲۹ درصد کاهش را تجربه کرده است. همچنین تعداد دو میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۲۳۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان معامله شد که به ترتیب ۳۵ و ۳۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می‌دهد.

بازار فرابورس ایران معاملات هفته گذشته را با خرید و فروش ۱۰۸۶ میلیون ورقه به ارزش ۷۸۹۸ میلیارد ریال پشت سر گذاشت که این میزان معاملات در ۳۰۹ هزار دفعه صورت گرفت. نسبت به هفته پیشین درحالی که با افت حجم و ارزش در مقابل افزایش ۱۷۰ درصدی تعداد دفعات معاملات روبه‌رو بودیم، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد این متغیرها به ثبت رسید.

از دیگر رخدادهای بازار سهام فرابورس می‌توان به عرضه عمده ۵ درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان و عرضه اولیه ۱۰ درصد از سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان در بازار دوم اشاره کرد.

براین اساس هفته پیش در تاریخ دوم بهمن ماه در گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات معامله بلوک «کرمان» به ارزش ۱۱۸ میلیارد ریال و همچنین عرضه اولیه «غگلستا» با کشف قیمت ۹۹۰۰ ریال برای هر سهم در گروه محصولات غذایی به جز قند و شکر در روز سه شنبه پنجم بهمن ماه رقم خورد.

رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در صنایع فرابورس نیز نشان می‌دهد به ترتیب سه گروه محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، پیمانکاری صنعتی و سایر محصولات کانی غیرفلزی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۴۷۷، ۴۳۹ و ۲۶۷ میلیارد ریال سهم ۱۷، ۱۶ و ۱۰ درصدی را از ارزش کل معاملات در اختیار گرفته‌ و رتبه‌های اول تا سوم را به دست آورده‌اند.

منبع : تابناک / اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *