Posted on نظر دهید

قائم مقام معاون وزیر جهاد کشاورزی تایید کرد: واردات دولتی ۲۵ هزار تن پرتقال از مصر برای شب عید

قائم مقام معاون امور بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی با تایید واردات دولتی ۲۵ هزار تنی پرتقال از مصر گفت: علت اینکه یک شرکت دولتی واردات پرتقال را انجام داد این است که اگر بخش خصوصی این کار را انجام می داد ممکن بود دلالان سوء استفاده کنند.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم، قائم مقام معاون امور بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره واردات ۲۵ هزار تنی پرتقال از مصر گفت: تولید پرتقال پیش از سرمازدگی آذر در مازندران بسیار خوب بود اما به علت بارش برف و سرما بخشی از مرکبات مازندران به طور کامل آسیب دید و بخش دیگر سرمازده شد بنابراین ماندگاری مرکبات مازندران بسیار کم شد.

مهدی کاظم نژاد با اشاره به اینکه با این اتفاق تقاضا برای پرتقال و مرکبات جنوب زیاد شد، ادامه داد: قیمت ها هم افزایش یافت بنابراین چاره ای نداشتیم جز اینکه برای حمایت از مصرف کننده ، مرکبات جایگزین را تامین و در صورت ضرورت وارد بازار کنیم.

وی گفت : وزارت جهاد کشاورزی از تولید کننده هم حمایت می کند .

کاظم نژاد با اشاره به اینکه کشورمان در تولید مرکبات جزو رتبه های اول تا سوم جهان است، افزود: انحصار وجود ندارد اما برخی با اقدامات در بازار می توانند قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهند.

وی اضافه کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که تولیدکنندگان ضربه نخورند و به مصرف کنندگان هم فشار مضاعف وارد نشود به همین منظور پرتقال سرمازده را کیلویی ۵۰۰ تومان خریدیم.

کاظم نژاد ادامه داد: اگر اکنون هم تولید کننده ای وجود داشته باشد که نگران فروش مرکبات خود است دولت آن را خواهد خرید.

قائم مقام معاون امور بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به روند افزایش قیمت ها باید کسانی که پرتقال در انبارهای خود دارند آن را به بازار عرضه کنند تا مردم مجبور نشوند پرتقال را گران بخرند.

وی تاکید کرد: دولت آمادگی دارد پرتقال با کیفیت مناسب را بخرد .

کاظم نژاد گفت: علت اینکه یک شرکت دولتی واردات پرتقال را انجام داد این است که اگر بخش خصوصی این کار را انجام می داد ممکن بود دلالان سوء استفاده کنند.

وی افزود: دولت مصلحت تولید کننده و مصرف کننده را همزمان می بیند .

کاظم نژاد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دو سال اخیر سهم واردات شکر را به صورت سهم بندی به کارخانجات شکر دادیم و بر اساس سهم تولید آنها واردات را میان آن ها توزیع کردیم و انجمن صنفی قند و شکر آن را مدیریت می کند.

قائم مقام دبیر‌کل خانه کشاورز هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینکه ۱۲۰ هزار هکتار باغ مرکبات در مازندران داریم ، گفت: این میزان حدود ۳ میلیون تن نارنگی و مرکبات تولید می کند.

عنایت‌الله بیابانی افزود: بر اساس اظهارات کارشناسان کشاورزی استان مازندران ، ۳۰ درصد این مرکبات از بین رفته است.

وی با بیان اینکه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرکبات تولید می کنیم، افزود: مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تا ۱۰ روز پیش واردات مرکبات را انکار می کردند .

بیابانی گفت: سازمان تعاون روستایی با نخریدن به موقع پرتقال ضربه بزرگی به تولید کنندگان مرکبات زد.

قائم مقام دبیر‌کل خانه کشاورز با اشاره به اینکه باغداران خرد، همه هستی خود را از دست دادند، افزود: انحصارکنندگان پشت پرده موجب شدند از اعلام سرمازدگی مرکبات شمال سوء استفاده کنند و پرتقال های سالم و پرتقال های جنوب را گران بفروشند و وارد کنندگان هم سوء استفاده کنند.

بیابانی اضافه کرد: باید بخش خصوصی را باور داشته باشیم و با دخالت های دولتی آن را تضعیف نکنیم.

قائم مقام دبیر‌کل خانه کشاورز گفت: دولت پرتقال درجه یک مازندران را ۸۵۰ ، درجه دو را ۷۵۰ و پرتقال آبگیری را ۵۰۰ تومان قیمت گذاری و با این کار پرتقال مازندران را تضعیف کرد.

وی افزود: این در حالی است که پرتقال درجه یک جنوب ، ۹ هزار و درجه دو ۶ هزار و پرتقال مازندران ۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار فروخته می شود.

قائم مقام دبیر‌کل خانه کشاورز گفت: جنوب ایران ۲ میلیون تن مرکبات تولید می کند که سرما زده و آسیب دیده نیست و نیاز شب عید هم بیشتر از ۱۰۰ هزار تن نیست پس چرا دولت ، مرکبات مورد نیاز را از آن تامین نکرد و وارد کرد؟

وی افزود: قرار است از ترکیه هم مرکبات وارد شود در حالی که مرکبات آن جا هم سرمازده است و باید مراقب باشیم این مرکبات به جای مرکبات مازندران فروخته نشود و بدنامی را برای مرکبات مازندران تشدید نکند.

بیابانی تاکید کرد: بازار باید مدیریت شود.

رئیس اتحادیه باغداران مرکبات مازندران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: تولید امسال بیش از سال های دیگر بود و نگران این افزایش تولید بودیم که سرمازدگی موجب خسارت باغداران شد.

محمدرضا شعبانی با اشاره به اینکه بخشی از مرکبات مازندران سرما زده شد و نه همه آن، افزود: باید از تولیدکنندگان حمایت کرد و اگر این کار را انجام ندهید سال آینده باید ۵۰۰ تا یک میلیون تن واردات مرکبات انجام دهیم.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد مرکبات کشور در استان مازندران تولید می شود، گفت: باید با مدیریت خوب و خرید و ذخیره سازی به موقع و برنامه ریزی لازم، از باغدار و تولیدکننده حمایت کرد.

شعبانی افزود: درست است که مرکبات مازندران کمی سرمازده شده است اما مردم حمایت کنند و آن را بخرند.

وی گفت: مرکبات در انبارهای مازندران موجود است اما بازار را خراب کردند و محصولات را نمی خرند.

شعبانی افزود: پرتقال های وارداتی، آفات را وارد کشور می کنند و در آن صورت در سال های آینده باغداران مجبورند میلیون ها لیتر سم استفاده کنند.

رئیس اتحادیه باغداران مرکبات مازندران ادامه داد: سازمان تعاون روستایی باید حمایت کننده تولیدکنندگان داخلی باشد نه اینکه خودش تبدیل به بازرگان و واردکننده شود.

شعبانی افزود: چرا این سازمان، مرکبات داخل را از باغداران نسیه اما پرتقال های وارداتی را نقد می خرد؟

وی گفت: ۸ سال در تنظیم بازار مرکبات کشور حضور داشتیم و امسال هم می توانستیم بدون واردات، بازار شب عید را تنظیم کنیم.

شعبانی افزود: بسیاری از باغداران ما توان نگهداری باغ خود را ندارند زیرا با کاهش قیمت مرکبات، هزینه ها باغ های آن ها تامین نمی شود.

منبع : خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *