نظر دهید

قزاقستان؛ زادگاه اورانیوم جهان

با تغییراتی که در دهه ۱۹۹۰ با تغییر سیاست‌ گذاری‌های جهان نسبت به جایگاه انرژی هسته‌ ای به وجود آمد، صنعت استخراج اورانیوم جایگاه بالایی پیدا کرد.

 

قزاقستان؛ زادگاه اورانیوم جهان

در بین سال‌های ۱۹۸۶و ۲۰۰۲ تقاضا برای اورانیوم تقریبا ثابت و قابل پیش‌بینی بود و اورانیوم جدید برای عرضه، بسیار فراوان بود.

ناگهان قیمت اورانیوم سقوط کرد، اکتشافات متوقف شد و شرکت‌های نفتی بزرگ(که قبلا علاقه‌مند به مشارکت در اکتشاف اورانیوم بودند) عرصه را خالی کردند، شرکت‌های کوچکتر ادغام یا ناپدید شدند.

اما مشکل‌ترین مساله نبود کارشناسان مجرب و کافی اکتشاف اورانیوم بود چون زمین‌شناسان کارکشته چاره‌یی نداشتند جز رها کردن اورانیوم و رفتن به دنبال استخراج سایر مواد معدنی.

از سال ۲۰۰۲ به بعد ‌این تصویر یا شرایط کاملا تغییر پیدا کرده است.

با بالا رفتن تقاضا برای انرژی و نگرانی‌های ناشی از آلودگی محیط زیست(تولید گازهای گلخانه‌ ای) صنعت هسته‌ ای جهان جانی به خود گرفته و مهمتر از همه‌ اینکه از نظر سیاسی نیز از آن حمایت میشود.

نه تنها انگیزه‌های جدید برای احداث نیروگاه‌های هسته‌ ای جدید به وجود آمده است بلکه یک ‌بار دیگر اکتشاف اورانیوم یک تجارت پر‌سود و مهم محسوب میشود.

در سالهای اخیر نیز تقاضا برای اورانیوم بدون وقفه به سیر صعودی خود ادامه داده است.

براساس گزارش موسسه آلمانی علوم زمین و منابع طبیعی طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده هم‌اکنون کشورهای قزاقستان، کانادا و استرالیا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اورانیوم در جهان هستند.

براساس اطلاعات منتشر شده حدود ۶۴ درصد از تولید جهانی مربوط به معادن این ۳کشور است.

این درحالی است که همانطور که گفته شد، بعد از یک دهه افت تولید تا سال ۱۹۹۳ تولید جهانی بار دیگر با توجه به افزایش تقاضا برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌یی تولید برق به ‌شدت افزایش یافته است.

طبق این آمار در سال ۲۰۱۶ در قزاقستان حدود ۲۴٫۶کیلو تن اورانیوم تولید شده که این میزان حدود ۳۹٫۴درصد از سهم جهانی را شامل می‌شود.

درحال حاضر  قزاقستان حدود ۳۷درصد از بازارهای جهانی را در اختیار دارد.

این درحالی است که به تازگی نگرانی‌ هایی برای کاهش عمر ذخایراورانیوم در این کشور ایجاد شده است.

بر این اساس شرکت ملی «گاز اتم پروم» قزاقستان قصد دارد، تولیداورانیوم در این کشور را ۲۰درصد کاهش دهد.

پیش‌بینی شده که سطح تولیداورانیوم در قزاقستان در سال ۲۰۱۸ به میزان ۴هزار تن کاهش یابد که این رقم بیش از ۷درصد از حجم تولیداورانیوم در جهان برای سال آینده است.

قزاقستان، کانادا و استرالیا ۳ تولیدکننده اصلی اورانیوم در جهان

طبق گزارش‌های به دست آمده بیش از ۷۵سال است که کانادا در خط مقدم تولیداورانیوم قرار دارد.

ذخایر عظیم و مرغوب آن کشور نشان‌دهنده ‌این موضوع است که در آینده نیز جایگاه نخست تولید ‌این عنصر خاکی را بر عهده خواهد داشت.

طبق آمار منتشر شده، حجم تولیداورانیوم از معادن کانادا در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۴کیلو تن بوده که این میزان ۲۲٫۵درصد از تولید جهانی را شامل می‌شود.

استرالیا با تولید ۶٫۳ کیلو تن اورانیوم در جایگاه سوم قرار دارد.

اما از نظر ذخیره اورانیوم، استرالیا به تنهایی با در اختیار داشتن ۳۱درصد از ذخایر کشف شده جهان(معادل یک میلیون و ۶۶۱ هزار تن) در صدر قرار می‌گیرد.

نامیبیا نیز با تولید ۳۰۵کیلو تن اورانیوم در سال ۲۰۱۶ حدود ۵٫۹ درصد از سهم تولیداورانیوم جهانی را به خود اختصاص داد که این میزان تولید در نیجر ۳٫۵کیلو تن و در روسیه ۳کیلو تن در سال ۲۰۱۶ اعلام شد.

با اینکه روسیه حدود ۴٫۸درصد از سهم جهانی تولیداورانیوم را در اختیار دارد همچنان سالانه حجم قابل توجهی اورانیوم وارد می‌کند.

براساس این گزارش، میزان تولیداورانیوم در سال ۲۰۱۶ در ازبکستان به ۲٫۴کیلو تن رسید که این حجم تولید برای چین نزدیک به ۱٫۶کیلو تن اعلام شده است.

پیش‌ بینی می‌شود به احتمال زیاد نیاز چین به اورانیوم در آینده افزایش خواهد یافت.

حجم اورانیوم تولید شده در امریکا در سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۱کیلو تن اعلام شده، این درحالی است که امریکا، بزرگترین مصرف‌کننده این محصول در جهان به شمار می‌آید  همچنین گفته شده در جهان بیش از ۴۰۰نیروگاه هسته‌ ای وجود دارد که حدود ۱۰۰نیروگاه در امریکا فعال است.

طبق آمار به دست آمده، اوکراین نیز با تولید یک کیلو تن در سال ۲۰۱۶ حدود ۱٫۶درصد از سهم تولید جهانی را به خود اختصاص داده است.

امروزه چالش‌های بسیاری در حوزه زیست محیطی برای استخراج اورانیوم وجود دارد اما سازمان جهانی انرژی اتمی اعلام کرده اشتغالزایی این صنعت مهمتر از آن است که با ملاحظاتی چون مسائل زیست محیطی متوقف شود بلکه باید اثرات زیست محیطی آن را کاهش داد.

منبع : اقتصاد آنلاین

مقالات مراوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *