Posted on نظر دهید

قیمت طلا در بازارهای جهانی / گام های آهسته اما محکم اونس جهانی طلا

قیمت طلا در بازارهای جهانی چهارمین هفته رشد را پشت سر گذاشت.

قیمت طلا در بازارهای جهانی چهارمین هفته رشد-مراوده

فلز زرد در سومین هفته سال ۲۰۱۷، چهارمین رشد هفتگی پیاپی را تجربه کرد. اونس طلا که در آخرین هفته سال ۲۰۱۶ شاهد جهش اصلاحی شده بود، در هفته‌های اول و دوم ژانویه نیز در مجموع حدود ۴ درصد رشد کرد تا به قیمت ۱۱۹۷ دلار برسد. با ایستادن اونس روی بهای ۱۲۱۰ دلار در روز جمعه، روز تحلیف ترامپ، رشد هفته گذشته فلز زرد به حدود یک درصد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز،  به این ترتیب رشد اونس در سال جدید میلادی به بیش از ۵ درصد رسید تا این کالای گرانبها با امید وارد آخرین هفته ژانویه شود. پیش از آغاز این هفته جدید، مرور روند چهارمین رشد هفتگی خواندنی است.

روز دوشنبه با وجود تعطیلی بازارهای آمریکا به مناسبت بزرگداشت مارتین لوتر کینگ، اونس در بازارهای فعال از مرز کانالی گذشت. اونس طلا در این روز روی قیمت ۱۲۰۶ دلار ایستاد. در اولین روز کاری بازارهای جهانی در هفته گذشته، انتشار صحبت‌های دونالد ‌ترامپ در مصاحبه با دو نشریه اروپایی توجه همه را به خود جلب کرد و خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن را افزایش داد. همزمان، شاخص دلار هم با تضعیف خود به طلا کمک کرد. البته تقاضای کم فیزیکی مانع رشد بیشتر طلا شد. روز سه شنبه روز ثبت رشد ۱۱ دلاری، قیمت ۱۲۱۷ دلاری و اوج ۵/ ۲ ماهه بود. این روند عمدتا تحت تاثیر افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن و همچنین تضعیف دلار بود. عوامل نگران‌کننده‌ای که روز سه‌شنبه خرید طلا را افزایش داد، ابهام‌های پیرامون روند « برگزیت » و سیاست‌گذاری دونالد ترامپ بود. شاخص دلار سه‌شنبه از عدد ۱۸/ ۱۰۱ واحد به عدد ۳۳/ ۱۰۰ واحد رسید تا دلار همچنان یار طلا باشد. همزمان با افت دلار، بهای نفت خام اندکی افزایش یافت تا دومین عامل خارجی مهم در بازار طلا به نفع فلز زرد کار کرده باشد. در این روز مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس هم شروع به کار کرد، اما خبری برای بازارها نداشت. با این همه، چهارشنبه روز سقوط بود. اونس در سومین روز هفته با ۱۳ دلار افت به بهای ۱۲۰۴ دلار رسید و بار دیگر به مرز ۱۲۰۰ دلار نزدیک شد. در این روز در حالی که روند رشد هفته‌های اول و دوم سال همچنان مورد توجه بود، اونس طلا با سودگیری معامله‌گران روبه‌رو شد. همزمان، شاخص دلار هم از عدد ۳۳/ ۱۰۰ تا عدد ۹۳/ ۱۰۰ واحد رشد کرد.یک عامل کاهشی مهم دیگر هم سخنان جانت‌یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا بود که گفت بانک مرکزی آمریکا احتمالا در دو سال آینده چند بار نرخ بهره را بالا خواهد برد. با وجود فشار بر فلز زرد در این روز، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن در آستانه آغاز ریاست جمهوری ترامپ ادامه داشت. اونس طلا روز پنج‌شنبه عمدتا پیرامون قیمت ۱۲۰۴ دلار نوسان می‌کرد و در نهایت هم با چند سنت افزایش روی همان بهای ۱۲۰۴ دلار ایستاد.

ادامه سودگیری معامله‌گران از اوج قیمتی روزهای قبل و تداوم رشد شاخص دلار باعث شد طلا در این روز هم تحت فشار بماند، اما افزایش خریدها در قیمت پایین‌تر و همچنین نزدیک شدن به زمان تحلیف ترامپ، اونس را در کانال ۱۲۰۰ دلار نگه داشت. شاخص دلار در این روز تا عدد ۱۵/ ۱۰۱ واحد بالا آمد. همزمان، رشد بهای نفت خام هم کمک دیگری برای طلای تحت فشار بود. اونس روز جمعه را با قیمتی که اندکی بالاتر از قیمت نهایی روز پنج‌شنبه بود آغاز کرد، ولی در ادامه روز حتی تا قیمت ۱۱۹۸ دلار هم پایین رفت.

فشار روی طلا تا ساعات عصر ادامه داشت، اما با آغاز مراسم سوگند یاد کردن دونالد ترامپ و بعد سخنرانی او که بسیاری را راضی نکرد، اونس دوباره با افزایش خریدها روبه‌رو شد. شاخص دلار در انتهای روز جمعه روی عدد ۷۴/ ۱۰۰ ایستاد تا نگرانی از دوره ریاست ترامپ آشکار باشد. با افت دلار، اونس تا قیمت ۱۲۱۰ دلار بالا رفت. رویترز نوشته سخنرانی ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهوری هیچ تفاوتی با سخنان او در آغاز رقابت‌های انتخاباتی نداشت.

همزمان با مراسم تحلیف او بسیاری از شهرهای آمریکا و جهان شاهد تظاهرات ضدترامپ بوده و هستند. با این وضعیت، خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین روند هفته‌های گذشته اونس، به این کالا مزیت فنی نیز می‌دهد. به این ترتیب، امید به ادامه رشد بهای اونس ادامه دارد.

منبع : اقتصاد نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *