نظر دهید

قیمت گوشت قرمز به تعادل می‌رسد

حجتی در حاشیه جلسه هیئت دولت؛

قیمت گوشت قرمز به تعادل می رسد

وزیر جهاد کشاورزی : بازار گوشت قرمز با افزایش واردات، ­ تا شب عید به تعادل می رسد ­­ و قیمت ها کاهش می یابد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود حجتی در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفتگو با خبرنگاران افزود: علت اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز در هفته های اخیر، ​ افزایش قاچاق دام با توجه به تغییر نرخ ارز به کشور های دیگر بود که این افزایش قیمت بر تولید داخلی و قیمت گوشت سایه انداخت و موجب افزایش آن شد که وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد با افزایش واردات، ­ بازار را تنظیم کند.
وی گفت: محموله هایی که در راه است تا شب عید عرضه خواهد شد و­ موجب کاهش قیمت گوشت قرمز می شود، از سوی دیگر دستگاه های اجرایی نظیر وزارت کشور، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ­ با قاچاق دام سبک در مرز ها برخورد شدید تری خواهند کرد.

میزان واردات، ​ پاسخگوی تقاضا نیست

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مبدا گوشت های وارداتی افزود: هم اکنون گوشت منجمد از برزیل و گوشت گرم از کشور های آسیای میانه، قفقاز و استرالیا با ملاحظه همه­ استاندارد های بهداشتی وارد می شود، اما مشکل این است که میزان واردات، ​ پاسخگوی تقاضا نیست و با توجه به اینکه در ۸ ماه گذشته بیش از دو برابر سال قبل گوشت گرم گوسفندی وارد شده، اما به­ دلیل ­قاچاق بی رویه و افزایش تقاضا، ­ قیمت ها پایین نیامده است که قرار است با کنترل قاچاق و افزایش واردات، ­ این مشکل برطرف­ شود.
حجتی همچنین ارز اختصاص یافته به نهاده های دامی نظیر جو، ذرت، و کنجاله سویا را ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اعلام کرد و گفت: این ارز به موقع تامین شده و نهاده ها نیز در اختیار دامداران قرار می گیرد، اما نکته اینجاست که سال گذشته قیمت ارز سه هزار و ۵۰۰ تومان بود و امروز به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده ضمن اینکه قیمت جهانی نهاده و هزینه های داخلی هم بالا رفته است.

برطرف شدن مشکل وارد کنندگان نهاده ها

وی همچنین در خصوص عرضه گوشت سفید افزود: هفته قبل به علت ­مشکلی که برای یکی از وارد کنندگان به وجود آمده بود وزارت جهاد کشاورزی از محل ذخایر خود ۴۵۰ هزار تن نهاده دامی توزیع کرد که مشکل برطرف شد و هم اکنون مشکل وارد کنندگان نهاده ها هم برای مبادله پول برطرف شده و قیمت مرغ در هفته گذشته پایین آمد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در میادین تره بار شهرداری هم اکنون مرغ گرم به قیمت ۹ هزار و ۸۰۰ تومان و مرغ منجمد به قیمت ۸ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *