نظر دهید

مرکز آمار کوتاه نمی‌آید / جدال دو نهاد بر سر انتشار آمار

در ادامه کشمکش‌های بین مرکز آمار با بانک مرکزی، این نهاد باز هم خود را تنها متخصص تولید آمار معرفی و با صراحت تاکید کرده که اصلی‌ترین منبع تولیدکننده آمارهای اقتصادی در بیش از ۹۵ درصد کشورها، نهادی به جز بانک مرکزی است.
مرکز آمار کوتاه نمی‌آید / جدال دو نهاد بر سر انتشار آمار

مرکز آمار باز هم خود را تنها متخصص تولید آمار معرفی و با صراحت تاکید کرده که اصلی ترین منبع تولیدکننده آمارهای اقتصادی در بیش از ۹۵ درصد کشورها، نهادی به جز بانک مرکزی است.

مرکز آمار واکنش بانک مرکزی را بی پاسخ نگذاشت. به نظر می رسد نامه نگاری ها بین بانک مرکزی و مرکز آمار همچنان ادامه داشته باشد.

پس از اعلام و حذف سریع تورم ۴۲ درصدی از سوی بانک مرکزی ابهاماتی به وجود آمد که به کنش و واکنش های زیادی بین این نهاد و مرکز آمار ایران منجر شد.

بانک مرکزی که علت توقف انتشار آمار را انجام بررسی های تخصصی و کارشناسی دوجانبه با مرکز آمار در جهت کاهش اختلافات آماری عنوان کرده بود با واکنش مرکز آمار ایران مواجه شد.

مرکز آمار با تشکیل جلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار و اشاره به ماده ۱۰ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور اعلام کرد بانک مرکزی نباید به تولید و انتشار شاخص های قیمت و حساب های ملی اقدام کند و خود را مرجع نهایی معرفی کرد.

بانک مرکزی این اقدام مرکز آمار را پاسخ داد و با اشاره به همان قانون و عدم ارتباط این موضوع با کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار تاکید کرد با قوت به انتشار آمار ادامه خواهد داد.

امروز مرکز آمار ایران با قرار دادن چهار اطلاعیه بر روی سایت اطلاع رسانی خود پاسخ کاملی به اظهارات روز گذشته مدیر اداره آمار اقتصادی بانک مرکزی داده و عنوان کرده که ارائه چند آمار از یک موضوع واحد، سبب تضعیف سرمایه اجتماعی و باور مردم به آن می شود.

مرکز آمار در یکی از اطلاعیه های خود به نهادهای متولی تولید و انتشار تورم و رشد اقتصادی در کشورهای دنیا پرداخته است.

مرکز آمار ایران با بررسی موضوع مذکور عنوان کرده که در دنیا فقط در کشور های هندوراس، پاراگوئه، موناکو، اریتره و جمهوری عربی لیبی، هنوز بانک مرکزی مسئول تولید و انتشار تورم است.

مرکز آمار کوتاه نمی‌آید / جدال دو نهاد بر سر انتشار آمار

این نهاد همچنین در اعلام نتایج بررسی های خود تاکید کرده کرده که اصلی ترین منبع تولیدکننده آمارهای اقتصادی در بیش از ۹۵ درصد کشورها، نهادی به جز بانک مرکزی است.

مرکز آمار کوتاه نمی‌آید / جدال دو نهاد بر سر انتشار آمار

مرکز آمار خود را تنها متخصص تولید آمار معرفی کرده و به منظور حفظ اصل بی طرفی خواستار حمایت از این مرجع شده است.

مرکز آمار کوتاه نمی‌آید / جدال دو نهاد بر سر انتشار آمار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *