نظر دهید

مصرف ۵۲ درصدی برق کشور در بخش خانگی

در گفتگو با رسانه ملی؛

مصرف ۵۲ درصدی برق کشور در بخش خانگی

سخنگوی شرکت توانیر گفت: ۵۲ درصد مصرف برق تولیدی کشور در بخش خانگی است که باید بجای فشار بر بخش های مولد از جمله صنعت و کشاورزی، ​ بار خانگی کنترل شود.

مصرف ۵۲ درصدی برق کشور در بخش خانگیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما محمد رضا حقی فام در گفتگو با رسانه ملی ­با اشاره به اینکه مصرف بسیار زیاد مشترکین پر مصرف مانع از تامین کامل برق در تابستان شد افزود: بیشتر ین مصرف مشترکین در بخش سرمایشی بود که بروز مشکلات در تامین برق سبب برنامه ریزی های متعدد وزارت نیرو در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت شد درحالی که بخش خانگی مغفول مانده بود.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو در سالهای گذشته از سیاستهای تشویقی و فرهنگی برای کاهش برق بهره گرفته که تا حدودی موثر بوده است گفت: تعیین شاخص قیمت،­ راهکار دیگر وزارت نیرو برای پرمصرف هاست که طبق آن برق با یک نظام تعرفه ای یارانه ای به دست مصرف کننده خواهد رسید و بیش از حد مجاز مصرف کردن نیز با نرخ متفاوتی محاسبه شود.
سخنگوی شرکت توانیر با اشاره به اینکه مقدار مصرف مجاز در این طرح برای مناطق معمولی ۳۰۰ کیلووات ساعت در ماه و مناطق گرم ۲ هزار کیلووات ساعت تعیین شده است ادامه داد: محدوده ی تعیین شده بدون ایجاد اختلال در آسایش مردم خواهد بود.
حقی فام تبدیل پرمصرفها را به خوش مصرف دلیل دیگر اجرای این طرح دانست و افزود: این طرح برای ۴ ماه سال از خرداد تا شهریور تعیین شده که اگر دولت تا پایان آذر ماه توافق خود را با وزارت نیرو اعلام کند زمان کافی برای آگاهی رساندن به مشترکین و صدور پیش قبض وجود خواهد داشت تا این بخش خودرا با الگو ی مصرف هماهنگ کنند.
وی ادامه داد: در این طرح پیش قبضی برای مشترکین پرمصرف صادر خواهد شد که میزان مصرف سال گذشته آنها را با رقم جدید که ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از سال گذشته است، محاسبه خواهد کرد تا آنها از تفاوت مصرف خود در صورت رعایت نکردن الگوی مصرف در زمان پیک آگاه شده و خود را با الگو هماهنگ کنند.
سخنگوی شرکت توانیر در­خصوص برنامه های اجرا شده در دیگر بخشهای کشور گفت: دریافت مجوز برای تغییر کار ادارات، خاموشی ۴ ساعته برق کشاورزی و ارائه رایگان برق در ۲۰ ساعت بعدی و کاهش مصرف برق دولتی ها و تامین ۲۰ درصد برق مصرفی از طریق انرژی های تجدید پذیر راهکار دیگر تعیین شده در وزارت نیرو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *