Posted on نظر دهید

خام فروشی مواد اولیه پتروشیمی به معنای توقف تولید ؟

صادرات خام فروشی مواد اولیه پتروشیمی به معنای توقف تولید است/توزیع مواد اولیه پتروشیمی عادلانه نیست

رئیس اتحادیه نایلون و پلاستیک تهران گفت: صادرات مواد اولیه پتروشیمی به صورت خام فروشی به معنای توقف تولید است اما اگر این مواد وارد چرخه تولید و به محصول تبدیل شود، صادرات مواد اولیه خام حذف و صادرات محصول افزایش می یابد.

خام فروشی مواد اولیه پتروشیمی به معنای توقف تولید ؟ - مُراوده‬‎

سیدرحیم مقیمی اصل در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: اگر پتروشیمی ها مواد اولیه را به صورت عادلانه تقسیم کنند، هیچ زمان غبار خاک بر دستگاه های تولیدی نخواهند نشست. متاسفانه اکنون نظارت کاملی بر روند توزیع مواد اولیه و نرخ ها صورت نمی‌گیرد و مشکل اصلی تولیدکننگان صنعت پلاستیک و نایلون، توزیع ناعادلانه مواد اولیه است وگرنه مشکلی برای تولید نداریم.

وی با بیان اینکه دستگاه های میلیاردی تولیدکنندگان صنعت نایلون و پلاستیک به دلیل کمبود مواد اولیه پتروشیمی خوابیده است، تصریح کرد: پتروشیمی هر زمان که بخواهند مواد را می فروشند و هر زمان که نخواهند از فروش مواد اولیه سرباز می زنند و این وضعیت مشکلات عدیده را برای تولیدکنندگان صنعت پلاستیک ایجاد کرده است. مقیمی اظهار کرد: وضعیت بازار تامین مواد اولیه پتروشیمی به گونه ای است که در این میان واسطه گران و دلالان نیز اقدام به فروش مواد اولیه با نرخ های متفاوت می‌کنند در حالی که مطلع هستیم تمام انبارهای جنوب تهران مملو از مواد پلاستیک است که می تواند خوراک ۳ تا ۴ ماه تولیدکننده را تامین کند اما از فروش آن سرباز می‌زنند و اگر این خوراک در انبارها بماند، تولید متوقف می شود.

وی در عین حال یادآور شد : در حال حاضر وضعیت تامین مواد اولیه صنعت پلاستیک به گونه ای است که اگر مواد اولیه را بخواهیم از خارج تامین کنیم ارزان تر برایمان تمام خواهند شد. رئیس اتحادیه نایلون و پلاستیک از انعقاد قرار دادهای جدید صادراتی با کشورهای آسیایی و اروپایی خبر داد و اظهار کرد: اگر بخواهیم صادرات داشته باشیم و قراردادهای صادراتی ما افزایش داشته باشد باید نسبت به تامین مواد اولیه تولید با نرخ مطلوب مطمئن باشیم ؛ در غیر این صورت میزان صادرات این صنعت به ۱۰ درصد کاهش می یابد.

مقیمی تصریح کرد: تولیدات داخلی به لحاظ قیمت و کیفیت، قابل رقابت با تمام محصولات خارجی است و اگر پتروشیمی بتوانند توزیع عادلانه به تمام تولیدکنندگان داخلی داشته باشند، صادرات بسیار گسترده ای را خواهیم داشت و خلاءهای اقتصادی موجود را می توان پر کرد اما در شرایط فعلی پتروشیمی ها با وجود امتیازهای خوبی که از دولت می‌گیرند اما حتی یک دهم درصد هم خدمات به تولید کنندگان ارائه نمی‌دهند. وی اظهار کرد: قبلا شهرداری مخزن های زباله تولید داخل را بالاتر از نرخ کشورهای اروپایی خریداری می کرد اما اکنون این مخزن ها با وجود کیفیت مطلوب خریداری ندارد.

*تامین نیاز مواد اولیه تولید داخلی کشور ضروری است

سیدجواد پورحیدری یکی از تولیدکنندگان صنعت نایلون و پلاستیک کشور نیز به خبرنگار ما گفت: مشکلات صنعت پلاستیک فقط تامین مواد اولیه نیست؛ پتروشیمی ها مجبورند مواد اولیه را صادر کنند تا دلار را به دولت بدهند و ما هم مشکل داریم که مواد اولیه گران تر به دست تولید کننده می رسد، حرف ما این است که ابتدا باید نیازهای داخلی کشور تامین شود، بعد صادر کنیم. وی تصریح کرد: علاوه بر مشکلات تامین مواد اولیه ، مواردی همچون مالیات بر ارزش افزوده که باید از خریدار گرفته شود اما تولید کننده پرداخت می‌کند و مشکلات بیمه هم وجود دارد ؛ همچنین بحث محیط زیست را داریم که لازم است بدانیم پلاستیک ها آلوده کننده محیط زیست نیستند چون بازیافت می‌شوند.

پورحیدری افزود: شرکت ما سالانه ۳ هزار تن صادرات به ۶ کشور دنیا دارد و شرکت هایی که تولید نایلون دارند ۱۰ ها برابر ما تولید دارند و شرکت هایی هم هستند که با توجه به تمامی مشکلات تا ۵۰ میلیون دلار صادرات دارند . وی تصریح کرد: تولیدات داخلی کشور به لحاظ کیفیت تمام استانداردهای بین المللی را دارد و اگر حمایت های لازم انجام شود و به تولید بها داده شود ، میزان تولید و صادرات چند برابر می شود. پورحیدری تصریح کرد: حمایت از تولید در راستای اصل اقتصاد مقاومتی است و باید سرلوحه برنامه های دولت باشد؛ اما اکنون واحدهای تولیدی زیر فشارهای مالیاتی و نبود بیمه مطلوب کمر خم کرده اند ضمن اینکه هنوز جایزه صادراتی تولیدکنندگان پرداخت نشده و این مسایل باعث دلسردی تولیدکنندگان شده است.

منبع : اتاق اصناف تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *