Posted on نظر دهید

میزان بدهی دولت به شرکت‌های دولتی تعیین شد /گزارش رسمی از بدهی بزرگ دولت

وزارت اقتصاد میزان بدهی‌های دولت، بدهی شرکت‌های دولتی و بدهی دولت به شرکت‌های دولتی را تا دی‌ماه سال‌جاری ۷۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در جدیدترین گزارش خود به شفاف سازی وضعیت مطالبات و بدهی های دولتی پرداخت و اعلام کرد: رقم بدهی های دولتی کشور تا دی ماه سال ۱۳۹۵ به ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسید که این رقم شامل بدهی های دولت، بدهی شرکت های دولتی و بدهی دولت به شرکت های دولتی است.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبِنا، وزارت اقتصاد معتقد است یکی از معضلات گریبانگیر اقتصاد ایران موضوع بدهی ها و مطالبات دولتی است، اما معضل اقتصاد ایران در رابطه با بدهی های دولتی نه حجم آن،‌ بلکه مشخص نبودن میزان دقیق بدهی های دولت و ترکیب آن است.

معضلی که موجب رکود در بازپرداخت بدهی ها و تعمیق کمبود نقدینگی در اقتصاد می شود؛ بنابراین صرف وجود بدهی های دولتی به عنوان صورت مسئله محسوب نمی شود بلکه برآورد دقیق از حجم بدهی ها و به تبع آن اتخاذ راهکارهایی نظیر تهاتر، اوراق خزانه اسلامی و به طور کلی ایجاد بازار بدهی دارای اهمیت و اولویت است. شفاف سازی تصویر مطالبات و بدهی های دولتی یکی از اولویت های اصلی وزارت اقتصاد در دولت یازدهم بود.

در ایران نسبت بدهی های دولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است، با این حال بر اساس داده های پایگاه آماری (Trading Economics) در سال ۲۰۱۵، نسبت بدهی های دولتی به تولید ناخالص در ایران حدود ۱۶ درصد اعلام شده است.

همچنین نسبت بدهی های دولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده آمریکا ۱۰۵ درصد و نسبت بدهی های دولتی نسبت به تولید ناخالص داخلی در ژاپن نیز ۲۳۰ درصد بوده است.

 

وزارت اقتصاد

 

منبع : اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *