Posted on

هزینه‌های مازاد برای دریافت مجوز صادراتی

در گفتگوی اختصاصی مطرح شد

هزینه های مازاد برای دریافت مجوز صادراتی

عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی: الزام خروج عرضه قیر از بورس کالا جهت مجوز صادراتی به نفع شرکت ها است

وحید شیخی در گفتگوی اختصای با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: هزینه هایی که برای دریافت مجوز به شرکت ها وارد می شود بسیار زیاد است این در صورتی است که خریدار و فروشنده مشخص است و در قبال دریافت هزینه شفاف سازی، بورس کالا هیچ گونه خدماتی به شرکت ها ارایه نمی دهد.
وی افزود: معاونت برنامه ریزی وزارت نفت با توجه به اختیاراتی که دولت به ان ها داده بود بیان کرد که الزامی برای صدور مجوز صادراتی از طریق بورس کالا وجود ندارد و بورس و گمرک موضوع فاکتور های منشا را بررسی کنند و با این وجود دیگر جایی برای قرارداد های صوری وجود ندارد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی ادامه داد: کالا های تجاری بسیاری بدون عرضه در بورس کالا صادر می شود به جز قیر که هیچ کدام الزامی برای عرضه در بورس کالا ندارد.

وی ادامه داد: شرکت های تولید قیر برای الزام عرضه در بورس کالا ۳۰ میلیارد تومان هزینه به ان ها تحمیل می شود در صورتیکه هیچ ارزش افزوده ای برای شرکت های قیر سازی ایجاد نمی کند.
وی با بیان اینکه شرکت ها مشتریان مشخصی دارند و معامله در بورس تنها برای صدور مجوز است گفت: باتوجه به تحریم ها، مشخص بودن نام اشخاص در عرضه و خرید یکی از مشکلات مشتریان برای بیرون از کشور است که نامشان در بیرون از مرز ها مشخص می شود.
وی افزود: گمرک کلیه اطلاعات معاملات را ثبت می کند و شرکت ها باید فاکتور منشا را مشخص کنند و این کار هم باعث شفافیت در عرضه می شود.
وی گفت: وکیوم باتوم منشا تولید قیر است و وقتی از پالایشگاه بیرون می اید فاکتور منشا ان قابل رویت است.
وی با اشاره به قرارداد پریمیوم که در بورس کالاعرضه شد گفت: در این قراداد فروشنده پالایشگاه اصفهان بود و با خریدار منطبق بود و یک چهارم وکیوم باتوم یک شرکت را عرضه می کرد و برای دیگر شرکت ها امکان خرید فراهم نبود.
وی با بیان اینکه باید قرارداد های کشف پریمیوم اصلاح یا حذف شود، ادامه داد: پالایشگاه اصفهان تعهد کرده بود که ماهانه ۴۰ هزار تن وکیوم باتوم عرضه عادی داشته باشد، اما به تعهداتش عمل نکرد و فشار خریداران به پالایشگاه تهران امد.