Posted on

وارادت بیش از ۲ هزار تُن کاغذ روزنامه

در ۴۵ روز گذشته

وارادت بیش از ۲ هزار تُن کاغذ روزنامه

گمرک ایران اعلام کرد: دو هزار و ۵۸۷ تن کاغذ رول روزنامه وارد کشور شده که ارزش آن معادل ۲ میلیون و ۲۹۸ هزار دلار است

وارادت بیش از ۲ هزار تُن کاغذ روزنامهبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ به نقل از گمرک، از ابتدای سال جاری نیز تا اواسط خرداد ماه در مجموع ۳ هزار و ۱۳۷ تُن کاغذ رول روزنامه از طریق گمرکات به کشور وارد شده است که ارزش این میزان واردات دو میلیون و ۷۷۸ هزار دلار بود.
بنا بر این گزارش، در مدت یاد شده کشور های آلمان، امارات متحده عربی، هند، روسیه، ترکیه و مجارستان عمده ترین کشور های صادرکننده کاغذ رول روزنامه به ایران بوده اند، همچنین براساس اعلام گمرکات، طبق اسناد تسلیمی واردکنندگان به گمرک، در حال حاضر انواع کاغذ وارداتی از گمرکات ترخیص می شود.
بر این اساس، مسئولیت گمرک در تشریفات گمرکی پس از اظهار کالا شروع می شود که طبق تاکید معاون فنی و امور گمرکی ترخیص کاغذ پس از اظهار به گمرک و در صورت ارائه اسناد کامل در سریع ترین زمان ممکن انجام می پذیرد.
همچنین طبق ماده ۳۸ قانون امور گمرکی، گمرک از لحظه اظهار صاحبان کالا تا ترخیص کالا مسئول بررسی آن است و مشکلات مربوط به دریافت اسناد بانکی و ثبت سفارش قبل از اظهار کالا به گمرک است که از سوی برخی واردکنندگان مطرح می شود. گمرک از لحظه ای که کالا به گمرک اظهار می شود می تواند برای ترخیص آن کمک کند و تسهیلاتی قائل شود. اگر کالایی دارای مجوز های قانونی است در کمترین زمان کالا ترخیص می شود.
چنانچه واردکنندگان کالا شرایط ترخیص کالا را رعایت کنند برای ترخیص کالا فقط چند ساعت وقت لازم است.