Posted on نظر دهید

واردات بنزین به روزانه ۱۱.۸ میلیون لیتر رسید

واردات بنزین به روزانه ۱۱.۸ میلیون لیتر رسید

عباس کاظمی مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در یک نشست خبری که صبح امروز در محل این شرکت برگزار شد با اشاره به صادرات روزانه ۴۰۰ هزار بشکه انواع فرآورده در ۸ ماه ابتدایی سال جاری گفت: در حال حاضر ۶ اسکله بنادر جنوبی کشور فعال هستند که انتظار داریم با افزایش مصرف گاز حجم صادرات فرآورده از قبیل نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع و گازوئیل به ۶۰۰ هزار بشکه در روز نیز برسد.

واردات بنزین به روزانه ۱۱.۸ میلیون لیتر رسید

وی با اشاره به بازارهای ایران گفت: هم اکنون این فرآورده‌ها از طریق خط لوله به عراق و افغانستان و از دریا به چین و هند صادر می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اصلاح پالایشگاه‌های موجود در کشور گفت: به دلیل طراحی‌های قدیمی تولید نفت کوره در این پالایشگاه‌ها بسیار زیاد است و به دلیل آنکه قیمت نفت کوره از نفت خام کمتر است بنابراین پالایشگاه‌ها با صرفه اقتصادی تولید نمی‌کنند. از این جهت اصلاح ساختار پالایشگاه‌ها در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش قرار گرفته است.

وی با اشاره به بهینه‌سازی در برخی از پالایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: در آبادان فاز یک اصلاح پالایشگاه آبادان با باز شدن ۱٫۳ میلیارد دلار ال‌سی از بهمن ‌ماه آغاز می‌شود که کنسرسیومی از شرکت‌های چینی و ژاپنی این کار را آغاز خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه برای اصلاح پالایشگاه ابادان ۳ میلیارد دلار سرمایه نیاز است، ادامه داد: در حال حاضر ال‌سی برای ۱٫۳ میلیارد دلار آن باز شده و مابقی نیز روز آینده باز خواهد شد.

این مقام مسئول با اشاره به پالایشگاه اصفهان، تهران و تبریز گفت: مذاکرات خود را با شرکت‌های چینی، ژاپنی و کره جنوبی به منظور اصلاح ساختار پالایشگا‌ه‌ها آغاز کردیم تا بتوانیم تولید نفت کوره در این پالایشگاه‌ها را که هم اکنون ۲۴درصد است به زیر ۱۰ درصد برسانیم.

وی ادامه داد: مذاکرات برای پالایشگاه اصفهان با شرکت دایلم کره جنوبی است که محصولات تولیدی نیز به یورو ۴ و یورو ۵ ارتقا پیدا می‌کند.

معاون وزیر نفت اظهار کرد: برای اصلاح مجموع این پالایشگاه‌ها ۱۴ میلیارد دلار هزینه نیاز است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حال حاضر فعالیت برای احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس تسریع شده است. این تسریع نیز از نتایج پسابرجامی است به طوری که تجهیزات اصلی پالایشگاه مانند کوره از مهرماه امسال وارد کشور شد که روز گذشته اولین کوره واحد بنزین‌سازی این پالایشگاه نیز روشن شد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: تولید بنزین از فاز یک این پالایشگاه بزودی آغاز می‌شود به طوری که هم اکنون واحد نفتا و گازوئیل از فاز یک آغاز شده و محصولات تولیدی با استاندارد یورو ۴ نیز صادر شده است.

وی با اشاره به خطوط لوله احداث شده و در دست احداث شرکت گفت: ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله باید احداث کنیم. بسیاری از این خطوط که در حال حاضر در کشور وجود دارد قدیمی است و نیاز به نوسازی دارد، اما مسیر برگشت برخی از خطوط نیز مانند خط لوله انتقال فرآورده از آبادان به تهران نیز باید طراحی شود. به همین دلیل انتظار می‌رود دیگر حجم کسب و کار نفت‌کش‌های جاده پیما کاهش پیدا کند.

به گفته کاظمی در حال حاضر بنزین و نفت و گاز یورو ۴ در ۸ کلانشهر عرضه می‌شود که با ورود بنزین یورو ۴ توسط پالایشگاه بندرعباس حجم تولید بنزین یورو ۴ در کشور نیز دو برابر خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به عرضه سوخت گازوئیل به خودروهای سنگین براساس پیمایش گفت: این طرح از مهرماه سال ۹۴ آغاز شد که بر این اساس روزانه ۷ میلیون لیتر نفت گاز کمتر به ماشین‌های سنگین تحویل داده شد و به همین نسبت نیز حجم قاچاق گازوئیل نیز کاهش پیدا کرد.

کاظمی با اشاره به رشد ۵ درصدی مصرف بنزین در ۱۰ ماه سال جاری گفت: این رشد به دلیل افزایش ۹ درصدی خودرو و موتورسیکلت در کشور است که بنابراین به نظر می‌رسد که رشد مصرف بنزین در کشور منطقی باشد.

وی همچنین با اشاره به مصرف سی‌ان‌جی گفت: ظرفیت مصرف CNG در کشور ۴۰ میلیون متر مکعب است اما در حال حاضر فقط ۲۱ میلیون مترمعکب گاز CNG در کشور استفاده می‌شود.

این مقام مسئول با  اشاره به تولید انواع فرآورده گفت: در حال حاضر پالایشگاه‌های کشور روزانه ۶۱ میلیون لیتر بنزین پایه، ۹۰ میلیون لیتر نفت گاز، ۶۴ میلیون لیتر نفت کوره و ۶ هزار تن گاز مایع تولید می‌کنند که با بهره‌برداری از واحد بنزین‌سازی ستاره نیاز کشور از واردات رفع و پس از سال‌های طولانی ایران صادرکننده بنزین می‌شود.

وی تصریح کرد: امسال به طور میانگین روزانه ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین وارد کشور شده است.

این مقام مسئول در ادامه این نشست خبری با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص افزایش ۵ درصدی قیمت فرآورده‌ها و تخصیص آن برای توسعه خطوط لوله و پالایشگاه‌ها گفت: این مصوبه در سال‌های گذشته هم بود که سال گذشته از قبال آن ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه عاید شرکت ملی پالایش و پخش و در تعمیر و نگهداری خطوط لوله مصرف شد.

کاظمی با اشاره به راه‌اندازی پالایشگاه‌های جدید گفت: زیرساخت‌های پالایشگاه سیراف با ظرفیت پالایش ۴۸۰ هزار بشکه میعانات در حال حاضر آماده است. مذاکرات با یک شرکت ژاپنی برای تامین لایسنس آن انجام شده که هر پروژه ۴۰۰ میلیون یورو هزینه دارد و توجه به روند کار انتظار داریم تا سه سال آینده این واحدها تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته با کشور عراق گفت: بحث سوآپ نفت از اقلیم کردستان مربوط به دولت است و ربطی به پالایشگاه‌ها ندارد اما عراقی‌ها نسبت به آن جدی نیستند.

کاظمی با اشاره به طرح برندسازی گفت: این طرح نیز به دلیل آنکه شرکت‌های حقیقی که با مجموعه پالایش و پخش در ارتباط هستند کاهش پیدا کند انجام گرفت. برندها می‌توانند فرآورده را از ما تحویل بگیرند و خودشان نسبت به عرضه آن اقدام کنند که سازمان تعزیرات و موسسه استاندارد نیز وظیفه نظارت بر برندها را دارد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سوال خبرنگار فارس با اشاره به تولید بنزین سوپر در کشور گفت: مشکلی اخیرا در پالایشگاه اراک پیش آمده بود که تولید بنزین سوپر را متوقف کرد اما هم اکنون در تولید بنزین سوپر با مشکل مواجه نیستیم و بیش از ۴ میلیون لیتر بنزین سوپر در کشور عرضه می‌شود.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس گفت: حجم ذخیره بنزین کشور بیش از یک میلیارد لیتر است که بر این اساس شرایط ذخیره‌سازی عالی است و نگرانی در این باره وجود ندارد.

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *