Posted on نظر دهید

هند در واردات نفت از ایران رکورد زد

هند در واردات نفت از ایران رکورد زد

ایرنا/ خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی از دهلی نو گزارش داد که هند در واردات نفت از ایران از ماه آوریل تا دسامبر ۲۰۱۶ (فروردین تا دی ماه امسال) با خرید روزانه ۵۳۰ هزار بشکه در روز، رکورد تازه ای از واردات نفت از تهران پس از برجام برجای گذاشت.

هند در واردات نفت از ایران رکورد زد - مُراوده
رویترز به نقل از منابع رهگیری کشتی رانی بین المللی و بنیاد تامسون اعلام کرد که هند با افزایش ۷،۴ درصدی واردات نفتی از ایران، بطور کل در سال گذشته (۲۰۱۶) چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت از این کشور وارد کرده است که با این میزان خرید رکورد پیشین را شکسته است.
رویترز با اعلام این که واردات نفت هند از ایران از آوریل تا دسامبر گذشته نزدیک به ۱۲۵ درصد رشد داشته است، افزود: این افزایش واردات که به سبب از سرگیری خرید نفت برخی پالایشگاه‌ها هند از ایران اتفاق افتاده است، موجب شد که ایران در سال ۲۰۱۶ به چهارمین صادرکننده نفت به هند تبدیل شود.
این درحالی است که ایران در سال ۲۰۱۵ یازدهمین صادرکننده نفت به هند بود و تا قبل از اعمال تحریم های نفتی غرب علیه ایران به سبب برنامه های هسته ای تهران، دومین صادرکننده نفت به هند به شمار می رفت.
در واقع پالایشگاه های هند در سال ۲۰۱۵ بیشتر به دلیل اعمال تحریم‌های غرب از یکسو و اعمال محدودیت‌های بانکی برای پرداخت هزینه نفت وارداتی و همچنین مشکلات بیمه کشتی رانی تانکرهای نفتی، واردات نفت خود از ایران را به نصف کاهش داده بودند.
اما از سال گذشته (۲۰۱۶) به این سو و با شروع زمزمه های لغو تحریم های غرب علیه ایران بعد از برجام، چهار پالایشگاه بزرگ نفت آن کشور از جمله ‘ریلاینس اینداستریز’، ‘هندوستان پترولیوم’، ‘بهارات پترولیوم’ و نیز ‘اچ پی سی ال انرژی’ واردات نفت خود از ایران را از سر گرفتند.
رویترز، افزود: با توجه به داده‌های دولتی و با در نظر گرفتن آمار صادرات نفت ایران به هند، صادرات نفت این کشور به شبه قاره هند از سال مالی ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۲ تاکنون بی‌سابقه بوده و در سال ۲۰۱۶ نیز رکورد چند سال اخیر بعد تحریم ها را شکست.

منبع : ایرنا / اخرین خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *