Posted on نظر دهید

وقوع ۷ زلزله پیاپی در «گلی داغ» گلستان/ وحشت مردم منطقه از وقوع زلزله‌های پیاپی

مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان گفت: از طلیعه بامداد امروز پنج شنبه تاکنون هفت زلزله منطقه «گلی داغ» در شرق گلستان را لرزاند.

صادق علی مقدم امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: چهار زمین لرزه اولیه راس ساعت ۱:۵۱ ، ۲:۸، ۲:۱۳ و ۲:۲۳ دقیقه بامداد روی داده است که البته که زمین لرزه های  اول، دوم و چهارم به مرکزیت «گلی داغ» و زمین لرزه سوم نیز به مرکزیت «مراوه‌تپه» از دیگر مناطق شرقی گلستان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان قدرت زمین لرزه های یاد شده تا آن زمان، بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ ریشتر بوده که در عمق ۱۰ کلیومتری از زمین در مناطق ذکر شده روی داده است.

مقدم با اشاره به شدت دیگر زلزله‌های رخ داده در منطقه گلی‌داغ افزود: راس ساعات ۴:۱۸ و ۴:۲۳ بامداد دو زلزله در ۳٫۴ و ۳ درجه در مقیاس ریشتر روی داد که برای مردم منطقه نیز محسوس بود و به نوعی تداوم این زمین‌لرزه‌ها مردم منطقه را به وحشت انداخت.

*وقوع ۲ زلزله بالای ۳ ریشتر در گلی داغ/ وحشت مردم منطقه از وقوع زلزله‌های پیاپی

وی ادامه داد: زلزله ۳٫۴ ریشتری در طول جغرافیایی ۵۵.۸۳۹ و عرض جغرافیایی ۳۷.۴۷۱ و در عمق ۱۰ کیلومتری، زلزله سه ریشتری نیز در طول جغرافیایی۵۵.۸۶۰ و عرض جغرافیایی  ۳۷.۴۴۶ و در عمق هشت کیلومتری منطقه  گلی داغ حادث شده است.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان در  ادامه با اشاره به وقوع زلزله‌ای دیگر در ساعت ۴:۳۱ بامداد اذعان کرد: این زلزله با شدت کمتر و در مقیاس ۲٫۱ ریشتر در گلیداغ روی داد و سرانجام با این زلزله نوار وقوع زلزله در این منطقه قطع شد.

مقدم تصریح کرد: خوشبختانه بر اساس گزارش دریافتی این زلزله‌ها هیچ خسارتی اعم از جانی و مالی به منطقه وارد نکرده و شرایط به حالت عادی بازگشته است.

وی اذعان کرد: وقوع بیش از۱۰۰۰ لغزش و زمین‌لرزه در استان طی سال‎های اخیر موید جدی بودن این پدیده طبیعی در استان است و این که بی‎توجهی به ساخت و ساز اصولی و بافت فرسوده در استان می‌تواند آسیب‎های جدی به بخش‌های زیرساختی و جامعه انسانی وارد سازد.

استان گلستان، با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در شمال شرقی کشور قرار دارد و سالانه برخی بلایای طبیعی این استان شمالی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

منبع : فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *