Posted on نظر دهید

پالایشگاه ستاره خلیج فارس سال آینده روشن می شود/فاز یک، نیاز به واردات بنزین را رفع نخواهد کرد

سیم بر گفت: فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ۳ یا ۶ ماهه اول سال ۹۶ به بهره برداری خواهد رسید.

فرشید سیم بر کارشناس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژیگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار داشت:با توجه به اینکه سال رو به اتمام هست،وعده ارائه شده مبنی بر راه اندازی فاز یک این پالایشگاه تا پایان سال ۹۵ هنوز محقق نشده است.
وی ادامه داد:به نظر می رسداگر فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری برسد،ظرفیت پالایش شده بنزین مقدار زیادی از نیازها را برطرف می کند و واردات بسیار کاهش یابد، ولی این فاز نیاز کشور را در خصوص واردات بنزین به طورکامل رفع نخواهد کرد.
سیم بر تاکید کرد:چراکه با انواع مختلفی از نیازهای بنزین از سوپرگرفته تا معمولی و با درجات اکتان متفاوت ، روبرو هستیم و فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس قادر به تامین تمامی موارد فوق نخواهد بود.
این کارشناس انرژی تصریح کرد:احتمالا حداقل در سه ماهه  و حداکثر تا ۶ ماهه اول سال آینده فاز یک این پالایشگاه به بهره برداری برسد.
وی بیان داشت:بنابراین با به بهره برداری رسیدن  فازهای ۲ و ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس ،نیاز کشور به واردات بنزین رفع خواهد کرد،البته این موضوعی در شرایطی تداوم داشته و اثرگذار خواهد بود که دوباره نیازها  چندین برابر نشود،چراکه با افزایش تعداد خودروها و…..مصرف بیشتر شده و ممکن است همچنان نیاز به واردات داشته باشیم.
سیم بر در پایان گفت:بهرحال پالایشگاه ستاره خلیج فارس ممکن است با میزان مصرف سالهای ۹۴ و ۹۵  بتواند نیازهای بنزین داخل را برطرف کند اما این موضوع حتمی نیست.
منبع : جوان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *