Posted on نظر دهید

پیام تورم تک رقمی کاهش سرعت افزایش قیمت‎هاست

بایزید مردوخی اقتصاددان، در گفت و گو با پاد در خصوص تورم تک رقمی

تک‎رقمی شدن نرخ تورم با توجه به افزایش قیمت‎هایی که در سطح عمومی در سال‌های پیش‎تر با آن مواجه بودیم این سیگنال را به مردم می‎دهد که سرعت افزایش قیمت‎های عمومی کاهش یافته و مردم می‎توانند این اطمینان را داشته باشند که قدرت خریدشان بیش از این کاهش نخواهد یافت.

بایزید مردوخی اقتصاددان، در گفت و گو با پاد در خصوص تورم تک رقمی

بایزید مردوخی، اقتصاددان و معاون سابق سازمان برنامه و بودجه با بیان این مطلب در گفت و گو با پایگاه اطلاع‎رسانی دولت، گفت: مردم در سال‎های قبل با تورم‎های بالای ۳۰ درصد مواجه بودند و قدرت خریدشان به شدت کاهش یافته است، در حال حاضر تورم تک رقمی شده یعنی سرعت افزایش قیمت‎ها در بازار کاهش یافته است و این می‎تواند پیام امیدوارکننده‎ای به مردم بدهد.

وی در مورد مباحثی که در مورد لمس نشدن آثار کاهش تورم در فضای اقتصادی کشور مطرح می‎شود، گفت: باید توجه داشته باشیم که کاهش تورم به رقم‎هایی در حد ۸ یا ۷ درصد به معنی ارزان شدن قیمت‎ها در بازار نیست و معنی آن این است که قیمت‎ها نسبت به سال پایه مورد بررسی ۷ یا ۸ درصد افزایش خواهد یافت و نه مثلا ۳۶ درصد، این مسئله‎ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

مردوخی با بیان اینکه مردم در سال‎های قبل شاهد کاهش قدرت خریدشان بوده‎اند و درآمدهایشان هم به اندازه تورم موجود افزایش نیافته است، توضیح داد: این عقب‎ماندگی درآمدی یا کاهش قدرت خرید به صورت انباشته وجود دارد و به همین دلیل با وجود کاهش سرعت و میزان افزایش قیمت‎ها که با نرخ تورم بیان می‎شود، هنوز نگران کاهش قدرت خریدشان هستند و به همین دلیل اینگونه احساس می‎شود که مردم این کاهش نرخ را احساس نکرده‎اند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه بخشی از این مباحث هم سیاسی است، افزود: باید دقت داشته باشیم که اگر این نرخ تورم کنترل نمی‎شد و همان وضعیت خطرناک «رکود- تورمی» شدید ادامه می‎یافت الان مردم چه چیزی را احساس می‎کردند؟ قاعدتا با کنترل نرخ تورم قرار نبوده و نیست که همه مشکلات اقتصادی کشور رفع شود اما آنچه مسلم است در این وضعیت کنترل این شاخص اثرات مثبت خود را داشته است.

وی افزود: معنای اینکه بانک مرکزی اعلام کرده، پیش‎بینی می‎کند نرخ تورم برای سال ۹۵ تک رقمی باشد، برای ناظران اقتصادی این است که می‎توانیم امیدواریم باشیم وضعیت  اقتصادی و معیشتی مردم بدتر از آنچه قبلا بوده نخواهد بود و سرعت کاهش قدرت خریدشان بسیار کم‎تر از قبل شده است.

 

جذب سرمایه‎گذاری راهکار مهم برای عبور از مشکلات

مردوخی با اشاره به اینکه، مشکلات اقتصادی کشورمان قاعدتا تنها با  کنترل سطح عمومی قیمت‎ها حل نخواهد شد، گفت: یکی از مهم‎ترین راهکارها در حال حاضر برای عبور از مشکلات اقتصادی مختلف در کشور افتادن سرمایه‎گذاری روی ریل است. خصوصا اینکه این سرمایه‎گذاری به سوی بخش‎هایی هدایت شود که با نیروی کار مولد سروکار داشته باشد.

معاون سابق سازمان و بودجه کشورمان با بیان اینکه اقتصاد ایران از مشکلات ساختاری فراوانی رنج می‎برد، گفت: خوشبختانه مجموعه وزارتخانه‎ها از جمله وزارت اقتصاد و دارایی در سه سال و نیم گذشته تلاش‎های مهمی برای کاهش موانع سرمایه‎گذاری انجام داده‎اند و این تلاش‎ها هم همچنان ادامه دارد اما موانع مهمی هم همچنان باپرجاست که امیدواریم رفع شود و شاهد افزایش سرمایه‏گذاری در بخش‎های مولد باشیم.

 

تفاوت آمار بانک مرکزی و مرکز آمار طبیعی است

مردوخی در مورد تفاوت‎هایی که در آمارهای ارایه شده از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار وجود دارد، گفت: بانک مرکزی به عنوان یک نهاد مستقل در همه این سال‎ها آمارهایی تولید کرده و در اختیار مخاطبان خود قرار داده است و از سوی دیگر هم مرکز آمار ایران به عنوان مرکز رسمی آمار کشور مطرح است. این دو نهاد هر کدام براساس فاکتورها و پارامترهای خود آمار تولید می‎کنند و تا زمانی که براساس همان پارامترها کسی نتواند صحت این آمار را زیر سوال ببرد مشکلی وجود ندارد.

وی دلیل تفاوت در آمارهای این دو نهاد را در تفاوت نگاه آنان به برخی پارامترها و مخاطبانشان عنوان کرد و گفت: این مسئله مهم نیست و ناظران اقتصادی متوجه این تفاوت دیدگاه‎ها هستند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *