Posted on نظر دهید

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

تالار وحدت تهران از ساعات ابتدای صبح امروز میزبان چهره‌های نام‌آشنای بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت بود، فعالانی که در حوزه‌های مختلف اقتصادی چه تولید کالا و خدمات و چه تجارت در راستای اعتلای اقتصاد کشور و بهبود رشد و پیشرفت اقتصادی تلاش می‌کنند.

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

تالار وحدت تهران از ساعات ابتدای صبح امروز میزبان چهره‌های نام‌آشنای بخش خصوصی بود، فعالانی که در حوزه‌های مختلف اقتصادی چه تولید کالا و خدمات و چه تجارت در راستای اعتلای اقتصاد کشور و بهبود رشد و پیشرفت اقتصادی تلاش می‌کنند. مجموعه‌ای از نمایندگان بخش خصوصی از چهره‌هایی که بیش از نیم‌قرن کار و فعالیت اقتصادی دارند تا چهره‌هایی که به تازگی و با انرژی جوانی وارد حوزه کسب‌وکار شده‌اند جمع شده بودند تا با گرامیداشت ۱۳۳ سالگی اتاق تهران به عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای بخش خصوصی، از چهره‌هایی که به عنوان کارآفرین برتر نشان تندیس امین‌الضرب را می‌گیرند یا پیشکسوتان و پژوهشگرانی که به بخش خصوصی یاری رسانده‌اند تقدیر کنند.

در این مراسم علاوه بر فعالان بخش خصوصی، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور و محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند. در این مراسم به سه تن از کارآفرینان برتر لوح و تندیس امین‌الضرب اعطا شد و با اهدای لوح و نشان امین‌الضرب از چهار کارآفرین و ۱۲ پیشکسوت عرصه تولید و تجارت تقدیر شد. هم‌چنین از دو محقق و پژوهشگر، یک مدیر رسانه‌ای بخش خصوصی و یک چهره دولتی قدیمی که سابقه‌ای طولانی در همراهی و همگامی با بخش خصوصی دارد نیز با اعطای لوح و نشان امین‌الضرب تجلیل شد.

دیدگاه‌های سه‌گانه در مورد توسعه
در آغاز این مراسم ابتدا فعالان بخش خصوصی و مسوولان اتاق تهران با پخش تصاویری از حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو، این حادثه غم‌انگیز را به مردم ایران به خصوص خانواده آتش‌نشانان غیوری که جان خود را از دست دادند، تسلیت گفتند و با نمایش نماهنگی یاد و خاطره آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی را که قدم‌های بزرگی در راه توسعه کشور برداشت گرامی داشتند.

در ادامه محسن‌ هاشمی، فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در سخنانی کوتاه به فرآیند توسعه در کشور پرداخت. او سخنانش را با یاد شهدا، امام راحل و آیت‌الله ‌هاشمی آغاز کرد و شهادت آتش‌نشانان غیور در حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو را نیز تسلیت گفت. ‌هاشمی همچنین از همدردی ملت ایران با خانواده آیت‌الله ‌هاشمی نیز قدردانی کرد.
او گفت: فرو ریختن ساختمان پلاسکو را با عمری بیش از ۵۰ سال که نماد مدرنیته در تهران بوده است، بهانه قرار می‌دهم تا بگویم وقوع این حادثه نشان می‌دهد که راه توسعه در ایران هموار نیست. در واقع خلاءهایی وجود دارد که به دست کارآفرینان برطرف می‌شود. امیدواریم مسیر توسعه در ایران بیش از پیش رهرو داشته باشد.

‌هاشمی با بیان اینکه آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی، چه در دوران مبارزه در پیش از انقلاب و چه پس از انقلاب، از اندیشه توسعه غفل نبود، افزود: حتی در زمان وقوع جنگ تحمیلی که در کنار فرماندهان بزرگ، کار فرماندهی جنگ را بر عهده داشتند، سعی می‌کردند فعالیت‌های ساخت‌وساز و تولید در کشور حفظ شود. به نظر می‌رسد، نمونه بارز آن، پروژه مترو باشد که ایشان در سال ۱۳۶۳ خطبه‌ای در این رابطه قرائت کردند. خواسته ایشان این بود که پروژه مترو حتی با وجود حاکم بودن شرایط جنگ مجددا آغاز شود.
او در ادامه، معلق ماندن این پروژه پس از پیروزی انقلاب را ناشی از حاکم بودن سه دیدگاه در مورد توسعه دانست و گفت: گروهی، توسعه را مقوله‌ای غربی و منفی قلمداد می‌کردند و از دیدگاه آنان این نوع پروژه‌ها استعماری و صرفا برای این برنامه‌ریزی شده بود که ملت ایران را استثمار کند. به دلیل وجود همین بینش‌ها بود که پروژه‌هایی شبیه مترو در ابتدای انقلاب دچار بحران شد و با تلاش سردار سازندگی احیا شد. این دیدگاه در مورد خرید هواپیمای F16 و ساخت نیروگاه اتمی نیز وجود داشت.

به گفته محسن هاشمی، دیدگاه گروه دوم نیز به توسعه، چنین بود که آنها توسعه را امری غربی و مثبت می‌پنداشتند و معتقد بودند که پروژه‌ها باید شبیه آنچه در دیگر کشورها اجرا شده، در ایران نیز به اجرا درآید.
او در ادامه سخنانش به توصیف نگرش‌های توسعه‌ای آیت الله‌هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: ایشان بر این عقیده بود که باید از غرب و شرق کمک گرفت و در حوزه‌هایی چون، اشتغال، کارآفرینی و صادرات به توفیقاتی دست یافت و ایرانی ساخته شود که به الگوی دیگر کشورهای جهان تبدیل شود. به دلیل باور به چنین ایده‌ای بود که سبب شد برخی از دوستانشان از ایشان فاصله گرفتند و او مورد بی‌مهری قرار گرفت. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به حمایت از کارآفرینان و افزایش رفاه مردم اعتقاد واقعی داشت.

او به برخی اظهارنظرهای آیت‌الله ‌هاشمی در آخرین دیدارهای ایشان با کارآفرینان اشاره کرد و گفت: یکی از دیدگاه‌های ایشان این بود که ارتقای دانایی مردم، بهتر از تلاش برای اصلاح سیاستمداران است و اینکه اعتراف به خطا ایرادی ندارد؛ بلکه پی بردن به اشتباه و جبران آن بسیار حائز اهمیت است. مساله دیگری که مورد تاکید ایشان بود، آبیاری درخت امید بود. اعتقاد آیت الله این بود که نباید امید از جامعه رخت ببندد. ایشان همچنین همواره به دنبال ایجاد همدلی بودند و می‌گفتند یکی از دلایل موفقیت‌های دولت سازندگی وجود همدلی در آن دوره بود.
محسن هاشمی در پایان سخنانش با تقدیر از اتاق تهران در برگزاری چنین مراسمی تاکید کرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حفظ نظام و نظم اجتماعی را نیز از عوامل مهم توسعه می‌پنداشتند که باید مورد توجه فعالان اقتصادی قرار گیرد.

الگوی پارلمانی کشور در بخش خصوصی شکل گرفت
در ادامه آیین اعطای لوح و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان برتر و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت به مناسب ۱۳۳ سالگی اتاق تهران، غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران پشت تریبون ایستاد. شافعی با یاد کردن از فرزندان غیور ایرانی که بیش از یک قرن گذشته پایه‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی را در کشور بنا نهادند به‌ حادثه دل‌خراش روزهای گذشته و ویران شدن ساختمان پلاسکو و شهادت جمعی از آتش‌نشانان کشور، اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ایران همواره در طول تاریخ شاهد حضور و فداکاری افرادی دلیری بوده که با وجود مقاومت‌ها و فشارهای بسیار ایستادگی کردند و توانستند قدم‌های محکم‌تری برای توسعه ایران بردارند.
او سپس از بنیانگذار اتاق تهران یاد کرد و گفت: مرحوم حاج محمدحسن امین‌الضرب با برخورداری از اخلاق، تقوا و پیگیری مستمر توانست حاکمیت دوران را متقاعد سازد که نهادی جوشیده از فعالان اقتصادی به نام مجلس وکلای تجار ایران می‌تواند از یک سو پیگیر حقوق بازرگانان جامعه و از سوی دیگر مشاوری امین برای دولت در مسیر بهبود اقتصاد باشد.
رئیس اتاق ایران با تأکید بر فعالیت‌های این فرزند دلیر ایران در راستای احترام به مالکیت فردی، جلوگیری از سوءاستفاده عمال دیوانی، رواج کالاهای ایرانی و سپردن امور تجار به نهاد مدنی، تصریح کرد: قبل از شکل‌گیری هر نوع الگوی پارلمانی در کشور، پارلمان بخش خصوصی بنیان گذاشته شد.

شافعی رمز ماندگاری مدیران و رهبران را نه در مقام، مکنت و قدرت آنها بلکه منوط به اتخاذ اهداف انسانی، اجتماعی، پرورش انسان‌ها، تعادل بخشیدن بین انسان و ماشین، احساس و منطق، امور شخصی و امور اجتماعی و معیشت و فضیلت عنوان کرد و گفت: یک مدیر ماندگار، یک رهبر عاشق و عاقل است؛ چرا که توازن و هم‌وزنی مادی و معنوی و عشق و عقل تراز تمدن بشری خواهد بود.
رئیس اتاق ایران در پایان ادامه داد: اتاق بازرگانی در ادامه حیات بالنده‌ای که با نهال مجلس وکلای تجار در ۱۳۳ سال پیش کاشته شد، امروز تجربه‌ای گسترده و علمی را دنبال می‌کند که آرزوی همیشه مردم ایران بوده است.

پیشگامی بخش‌خصوصی برای توسعه کشور
وزیر صنعت، معدن و تجارت دیگر سخنران این همایش بود. محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به نقش اتاق بازرگانی و جایگاه این نهاد بخش‌خصوصی در تصمیم‌سازی‌‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در کشور، گفت: ایران امروز، نیاز به توسعه و پیشرفت دارد و تحقق آن نیز به دست کسانی است که قابلیت و توانمندی آن را داشته باشند.
وی افزود: در مسیر توسعه کشور، نخبگان اقتصادی و کارآفرینی جلودار و پیش‌قراول هستند و دیگر عرصه‌های کشور باید به دنبال آنان حرکت کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: دولت یازدهم در حال تدوین طرحی است که جهش عظیمی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد کرد و افزایش تولید و صادرات، ارتقای فناوری و سایر بخش‌ها در آن دیده شده و قصد داریم این طرح را با همراهی کامل بخش خصوصی پیاده‌سازی کنیم.

تشکیل دبیرخانه دائمی جایزه امین‌الضرب در اتاق تهران
دبیر هیات داوران نشان امین‌الضرب نیز در ادامه این همایش، به فرآیند شکل‌گیری جایزه امین‌الضرب اشاره کرد و با بیان اینکه نتایج بررسی‌های هیات داوری در اولین همایش سالانه نشان امین‌الضرب به سبب وسعت بخش‌خصوصی کشور، نشان‌دهنده همه وجوه داوری نیست، گفت: شورای سیاست‌گذاری همایش، از اواسط سال جاری با محوریت قرار دادن حوزه‌های کارآفرینی، صادرات، تولید نیازهای حیاتی کشور و نیز توجه به امور اجتماعی، شروع به کار کرد و براساس معیارها و شاخص‌هایی که تببین شد، انتخاب چهره‌های برتر اولین همایش امین‌الضرب در دستورکار قرار گرفت.
احمد پورفلاح از فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی ایران و تهران، با بیان اینکه دبیرخانه دائمی جایزه امین‌الضرب در اتاق تهران ایجاد شده است، افزود: جایزه امین‌الضرب می‌تواند با پاسداشت نام کارآفرینان، آغازی برای شکل‌گیری آینده‌ای امیدبخش برای فردای اقتصاد ایران باشد.

اعطای تندیس، نشان و لوح امین‌الضرب به کارآفرینان و پیشکسوتان
در ادامه این مراسم، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، غلامحسین شافعی، رییس اتاق ایران و مسعود خوانساری رییس اتاق تهران برای اعطای تندیس، نشان و لوح‌ امین‌الضرب به منتخبان در کنار یکدیگر قرار گرفتند.
در ابتدا مژده مهدوی به روی سن رفت تا به عنوان یکی از نوادگان محمدحسن  امین‌الضرب، نشان طراحی شده به نام بنیانگذار خانه بخش خصوصی را  دریافت کند. سپس نوبت به اعطای لوح و نشان امین‌الضرب به پیشکسوتان حوزه تولید تجارت رسید. به این ترتیب از علاء میرمحمدصادقی به عنوان فعال اقتصادی پیشکوست و نیکوکار اجتماعی، محسن  خلیلی عراقی پیشکسوت صنعت و بنیانگذار شرکت بوتان، اسدالله عسگراولادی پیشکسوت در حوزه صادرات خشکبار، حسن تهرانی توسعه‌دهنده کارخانه تهران‌بافت، ابراهیم  عسگریان بنیانگذار کارخانه شیشه کاوه، عباس سعیدی‌نژاد بنیانگذار کفش پیام، عزیزالله علاءالدینی بنیانگذار پتوی گلبافت و کارخانه شوفاژکار، اصغر قندچی پدر کامیون‌سازی ایران، علی حاج‌سیدسلیمان  بنیانگذار کارخانه نیک‌کالا، مهدی حریری بنیانگذار شرکت چای مشک‌بو، علی‌اکبر رفوگران بنیانگذار کارخانه بیک، علی رحیمیان بنیانگذار صنعت نوین خوراک دام  و طیور در ایران و تقدیر ویژه از خانواده رحمان گلزار بنیانگذار ساختمان‌سازی مدرن  در ایران  و پایه‌گذار شهرک اکباتان تقدیر شد. با این توضیح که رحمان گلزار که در خارج از کشور به سر می‌برد با ارسال پیامی ویدئویی در این مراسم حضور یافت. پیامی که طی آن نیز نتوانست بغض خود از دوری از وطن و حضور نداشتن در جمع فعالان بخش خصوصی را پنهان کند.
در ادامه نشان و لوح‌ امین‌الضرب به علی‌اصغر سعیدی به عنوان استاد دانشگاه و محقق برتر در حوزه پژوهشگری اقتصادی اعطا شد. موسی غنی‌نژاد نیز به عنوان استاد دانشگاه و اقتصاددان مدافع بخش خصوصی این لوح و نشان را دریافت کرد و نشان و لوح مربوط به رسانه مدافع بخش خصوصی نیز به علیرضا بختیاری مدیرمسوول موسسه مطبوعاتی دنیای اقتصاد ناشر دو روزنامه و یک هفته‌نامه و انتشارات کتاب رسید که در نشریاتی در تیراژ بالا در دفاع از اقتصاد آزاد و بخش خصوصی منتشر می‌کند.

هم‌چنین چهار کارآفرین نیز از سوی هیات داوران شایسته دریافت لوح و نشان امین‌الضرب شناخته شدند. آقایان عباس موسوی رهپیما به عنوان بنیانگذار و رییس هیات مدیره شرکت فومن‌شیمی، رضا رضایی موسس و رییس هیات مدیره  آذین‌خودرو و امیرمنصور عطایی به عنوان بنیانگذار و رییس هیات مدیره شرکت مهندسی زلال ایران این چهار کارآفرین بودند.
در این میان، سه تن از کارآفرینان ایرانی نیز حائز بیشترین امتیاز از منظر معیارهای تعیین‌شده هیات داوران شدند که تندیس امین‌الضرب را دریافت کردند. غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار شرکت سولیکو و کاله، مرتضی سلطانی بنیانگذار و رییس هیات مدیره گروه صنعتی زر و محمد فنایی بنیانگذار  و رییس هیات مدیره گروه الکترو کویر سه کارآفرینی هستند که تندیس امین‌الضرب به آنان اعطا شد تا در نخستین مراسم اعطای نشان امین‌الضرب به عنوان کارآفرینان برتر شناخته و معرفی شوند.

راهی جز میدان‌داری بخش خصوصی وجود ندارد
پس از مراسم اعطای تندیس‌، نشان و لوح امین‌الضرب، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور طی سخنانی، برگزاری این گردهمایی توسط اتاق تهران را اقدامی ارزشمند برشمرد و گفت: شرط ماندگاری چنین حرکت‌هایی این است که چارچوب‌هایی برای آن طراحی شود. این برای نخستین بار است که یک نهاد مدنی در کشور ما، جایزه‌ای به نام بنیانگذار خود طراحی می‌کند. اتاق تهران به عنوان نهادی مدنی در ساماندهی بخش خصوصی، نقش کم‌نظیری ایفا کرده است.
او افزود: اکنون فعالان اقتصادی احساس می‌کنند نهادی به نام آنان وجود دارد که در فرصت‌های پیش‌آمده نظرات آنان را مطرح می‌کند و چنانچه مطالبات فعالان اقتصادی در دولت به جایی نرسد، اتاق‌ها این خواسته‌ها را در رسانه‌ها مطرح می‌کنند. برای دولت افتخار است که سیاست‌هایش نقد شود و در صورتی که دولت‌ها بتوانند از این نقدها استفاده کنند برای پیشرفت کشور مفید خواهد بود.
معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید، نخبگان، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی را مشاوری مفید برای خود می‌داند، ادامه داد: کسانی که در اتاق عضویت دارند، هر یک می‌توانند ده‌ها کار و خدمت ماندگار به جای بگذارند. من اکثر کسانی که لوح و نشان دریافت کردند، را می‌شناسم. باید به کسانی که به ایران دلبسته هستند، افتخار کرد. در واقع برای اعتلای اقتصاد ایران، راهی جز میدان‌داری بخش خصوصی وجود ندارد.

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

مراسم اعطای تندیس و نشان امین‌الضرب به کارآفرینان بخش خصوصی و پیشکسوتان عرصه تولید و تجارت برگزار شد

منبع: اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *