Posted on نظر دهید

کالایی که اطلاعاتش ثبت نشده باشد کالای قاچاق محسوب می شود

نشست خبری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قاچاق کالا

سرپرست معاونت اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سیستم شناسه کالا نظام شفافی را در اختیار متولیان نظارت برای کنترل بیشتر قرار می‌دهدو حدود ۷۰ درصد سامانه‌ها زمانبندی نامحدود دارند و هر کالایی که اطلاعاتش در این سامانه ها ثبت نشده باشد قاچاق است.

نشست خبری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قاچاق کالا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایران ، یدالله صادقی در ارتباط با شبکه‌های توزیع گفت: واحدهای صنفی، کالایی را که از مبادی واردات و یا تولید داخل به دستشان می‌رسد یا  از طریق شرکت‌های پخش مستقیماً در اختیار پنجره‌های توزیع می گذارند و یا از طریق سیستم بنکداری  محصولات را در اختیار خرده‌فروشان می‌گذارند تا به دست  مصرف‌کنندگان برسد .
وی اظهارامیدواری کرد : برای تسهیل دستیابی مردم به کالا تعداد فروشگاه‌های زنجیره‌ای که هم اکنون  ۷ درصد سیستم توزیع کشور را در اختیار دارند ، افزایش یابد و افزود : ۲۲ فروشگاه‌های اینترنتی در فضای مجازی کار می‌کنند که  وزارتخانه در صدد است به این شرکت‌ها نیز پروانه کسب بدهد تا با  نظارت بیشتری فعالیت کنند.
صادقی  پدیده قاچاق کالا را ناشی از عدم شفافیت نظام تولید و توزیع کالا در کشور عنوان کرد.وگفت: سال گذشته با انباشتگی ۱۹ میلیون حلقه لاستیک و در کنار آن واردات لاستیک از کشورهای مختلف روبرو بودیم که در پی آن اقدام به برنامه ریزی جهت  مدیریت بحران نموده و اعلام کردیم  که تنها  لاستیک‌ها ی با استاندارد کیفی و برندهای معروف وارد کشور شوند.
وی با بیان سیاست‌های حمایتی وزارت صنعت ، معدن و تجارت  درخصوص تخصیص ارز مبادله‌ای، تعرفه‌ها و تسریع و تسهیل فرآیند تهیه مواد اولیه گفت: حمایت این وزارتخانه از نوع سیاستگذاری است ضمن اینکه فرایندهای بازار را رصد می‌کند.
صادقی  با تاکید بر اینکه  کالاها باید از طریق شرکت‌های اصلی که دارای خدمات پس از فروش و نمایندگی در کشور هستند وارد ‌شوند، افزود : بر اساس بند ۶ دستورالعمل دولت در خصوص ساماندهی بازار ، وزارت صنعت ، معدن و تجارت مکلف شد ، ورود کالاهای سرمایه‌ای و بادوام و خودرو مستلزم اخذ  نمایندگی خدمات پس از فروش و سپس اجازه ثبت‌سفارش کالا باشد.
وی  گفت: هم‌اکنون بیش از ۶۰ نشان تجاری در زمینه خودرو از کشورهای اروپایی و آسیایی وجود دارد و رقابت برندها برای ارتقای خدمات پس از فروش است.
وی با اشاره به اهمیت نوین‌سازی و توسعه شبکه‌های توزیع از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای تصریح نمود: توسعه زیرساخت‌های تجاری و ساماندهی نظام توزیع در کشور شامل مسایل لجستیک می تواند در تسریع و تسهیل خدمات رسانی مفید باشد.
یدالله صادقی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت ،اهم وظایف محوله معاونت را در حوزه‌ تنظیم بازار کالا و خدمات ،  مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تدوین دستورالعمل‌ها و ضوابط اقتصادی و تنظیم برخی مقررات مربوط به واردات کالا، مدیریت و تنظیم بازار عنوان کرد.
وی در ارتباط با اقدامات معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه کد شناسایی کالا اظهار داشت: با تشکیل ۱۰کارگروه‌  اقدامات زیادی برای تسهیل پیش‌نیازهای شناسه کالا انجام شد که  تا ۲۵ بهمن ماه کلیه کالاها در سه گروه الف ـ ب ـ پ تفکیک  می‌شوند.
صادقی  گروه الف را مربوط به طراحی سامانه برخی کالاها ذکر کرد و افزود : گروه الف شامل داروهای انسانی و حیوانی و مکمل‌های دارویی، فرآورده‌های بهداشتی و زیستی می باشد.گروه ب شامل لوازم خانگی از جمله تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماکرویو، وسایل نقلیه، منسوجات، طلا و دام زنده است که برای آنها مهلتی  ۴ ماه جهت شناسه کالا پیش‌بینی شده است وکالاهای گروه پ  شامل محصولات کشاورزی همچون  برنج، روغن، شکر، بذر، کود شیمیایی کالاهای گروه پ می باشند که ۶ ماه مهلت برای شناسه دارند.
وی با بیان اینکه کالاهایی که در کشور تولید و وارد می‌شود از طریق ثبت الکترونیکی و فیزیکی امکان نظارت دقیق و بدون دستکاری را فراهم می‌آورند،گفت: سامانه اصلی و ۵ زیرسامانه در سازمان‌‌های مختلف مثل گمرک، سازمان کشتیرانی، سامانه انبارها برای عملیات بازرگانی داخلی و خارجی وجود دارد .

 

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دولت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *