Posted on نظر دهید

چرا کاهش تورم مواد غذایی درسفره ها مشاهده نمی شود؟

مسوولان دولتی در پایان نیمه نخست سال جاری اعلام کردند که پس از تک ‌رقمی شدن نرخ تورم عمومی، تورم در بازار مواد غذایی نیز تک ‌رقمی شده و نرخ تورم مواد غذایی در کشور از ۵۳٫۳‌درصد در مردادماه ۹۲ به ۸٫۸‌درصد در مردادماه ۹۵ کاهش یافته است.

گروه اقتصادی – این در حالی است که با وجود تک رقمی شدنتورم مورد ادعای دولتمردان، سفره مردم هر سال خالی تر شده ومواد غذایی مفید کمتری در آن مشاهده می شود.

به گزارش افکارنیوز،‌ سال ۹۵ راباید سالی سرشار از افزایش قیمتانواع مواد غذایی دانست به طوری که گوشت در مرز کیلویی ۵۰ هزار تومان قرار گرفته و مرغ نیز اکنون با کاهش۱۵۰۰ تومانی به قیمت کیلویی ۷۱۵۰ تومان در پایتخت عرضه می شود.

البته از وضعیت قیمت برنج ایرانی که ذائقه مردم به آن عادت دارد نگوییم بهتر است زیرا در خوشبینانه ترین حالت در مغازه کسبه با انصاف برنج مخصوص چلوکبابی کیلویی ۹هزار تومان و برنج درجه یک و … نیز کیلویی حداقل ۱۳هزار تومان عرضه می شود و البته نباید فراموش کرد در برخی مغازه ها و فروشگاه ها همین برنج ها گاه تا کیلویی ۱۲ تا ۱۶۶ هزار تومان به فروش می رسد.

دولت اما در طول سه سال گذشته بارها از کاهش تورم و تلاش برای بازگشت رونق به اقتصاد و درآمدزایی و … سخن گفته است اما با این وجود مردم عادی هیچ گونه کاهش تورم را حداقل در زمینه خرید مایحتاج روزانه سفره خانوار مشاهده نکرده اند و برای خرید چند قلم مواد غذایی مانند ۲ کیلو مرغ،‌یک کیلو ماست، یک لیتر شیر، نان، میوه حداقل باید ۵۰-۶۰ هزار تومان بپردازند.

در چند سال گذشته و با افزایش قیمت گوشت قرمز و ماهی،‌ بسیاری از خانواده ها گوشت مرغ را جایگزین آنها کرده اند اما روند صعودی قیمت مرغ نیز سبب شده تا این ماده مهم غذایی ازسفره بسیاری از خانواده پربکشد.

روسای اتحادیه های مختلف در ماه های گذشته بارها از افزایش قیمت این محصولات خبر داده اند و در مقابل مسوولان دولتی با وعده های مکرر از توزیع گوشت قرمزو مرغ منجمد ارزان و … سعی کرده اند از نگرانی بکاهند اما در عمل کمتر کسی موفق به خرید این مواد غذایی ارزان شده است.

در آخرین اظهار نظر، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده وماهی از قیمت ۷۱۵۰ تومانی مرغ خبر داده است.

به گفته مهدی یوسف خانی، هر کیلوگرم مرغ ۱۵۰ تومان نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت داشته‌ و  از۷۳۰۰ تومان به ۷۱۵۰ تومان رسیده است.

بر اساس اظهارات وی ، نرخ مرغ زنده ۴۶۵۰  تومان بوده و نرخ مرغ آماده طبخ در عمده فروشی درب کشتارگاه به صورت نقدی ۶۳۵۰ تومان، توزیع درب واحدهای صنفی به صورت نقدی۶۵۰۰ تومان و فروش درب واحدهای صنفی ۷۱۵۰تومان است.

چرا کاهش تورم مواد غذایی درسفره ها مشاهده نمی شود؟

چرا کاهش تورم مواد غذایی درسفره ها مشاهده نمی شود؟

 

هرچند بررسی ها حکایت از افزایش قیمت مرغ کشتار و زنده در مقایسه با سال قبل دارد.

حال مسوولان باید پاسخ دهند که چگونه تورم مواد غذایی با وجود افزایش قیمت روزافزون کالاها،‌ تک رقمی است ؟

با توجه به نزدیک بودن سال ۹۶ و ایام نوروز به نظر می رسد  دولت باید هرچه سریعتر راهکارهای مناسب و فوری و واقعی برای تامین مواد غذایی مورد نیاز مردم اتخاذ کند زیرا ادامه سیر صعودی قیمت ها به حتم موجب کوچکتر شدن سفره اغلب ایرانی ها خواهد شد و تدابیری مانند اعطای سالی ۲ بار سبد کالا به ۱۱میلیون مددجوی زیر پوشش نهادهای حمایتی نیز نمی تواند مانع ازفقر غذایی و سوء‌تغذیه و … این عده شود.

منبع : شهرخبر/افکارنیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *