Posted on نظر دهید

گلستان می تواند میزبان صنایع پتروشیمی باشد

وزیر نفت اظهار کرد: استان‎های گلستان، مازندران و گیلان به آب دسترسی دارند و در نقاطی از آنها می توان واحدهای صنایع پتروشیمی ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا-منطقه گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، مهندس بیژن زنگنه در نشست اقتصاد مقاومتی در استانداری گیلان گفت: در وزارت نفت در اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی موفق عمل کرده‎ایم و در برداشت روزانه گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تا سال ۹۶ از قطر پیش خواهیم افتاد.

وی با اشاره به افزایش تولید محصولات صنایع پتروشیمی در کشور به ارزش ۶ میلیارد دلار، تصریح کرد: در صنعت پالایش نیز بهبود کیفیت تولید فرآورده‎ها را داشته‎ایم و هم اکنون بنزین و گازوئیل با کیفیت خوب تولید می‎شود.

وزیر نفت اظهار کرد: پیش از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به زحمت روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر می کردیم، اما در اسفند ماه امسال رکورد خوب صادرات روزانه سه میلیون بشکه نفت را به جا گذاشتیم؛ به‌ط‎ور میانگین صادرات نفت خام ایران بیش از دو برابر شده است.

زنگنه یادآور شد: تا پیش از پایان سال نیز، نخستین تولید بنزین را از پالایشگاه خلیج فارس خواهیم داشت.

وی در ادامه با بیان این که برای تامین گاز به خوبی کار را پیش بردیم، تصریح کرد: برای تامین گاز مورد نیاز استان‎های شمالی در مناطق عملیاتی در تولید، توزیع و تامین سوخت جایگزین زحمت‎های زیادی کشیده شده است.

وزیر نفت با بیان این‌که راه اندازی واحد پتروشیمی در گیلان تحول ایجاد می کند، اظهار کرد: استان‎های گیلان، مازندران و گلستان به آب دسترسی دارند و در نقاطی از آنها می توان واحدهای پتروشیمی ایجاد کرد.

وی با اشاره به این که به عنوان مثال در رودسر استان گیلان می توان برای ایجاد این واحد پتروشیمی اقدام کرد، گفت: یک واحد یک میلیارد دلاری، اشتغال زنجیره ای را به همراه دارد.

زنگنه با بیان این که برای تحقق این مهم باید سرمایه جذب شود، یادآور شد: اگر ۲۵ درصد کار اتفاق بیفتد با فایناس و کمک دولت می‏‎توان بقیه کار را پیش برد.

 

منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *