Posted on نظر دهید

۴۰ میلیون مشترک از اینترنت پرسرعت بهرمند شدند

تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار کشور در حالی در دولت یازدهم به چهل میلیون فقره رسید که سهم اپراتور اول تلفن همراه بیش از ۱۳ میلیون مشترک اینترنت همراه و شرکت مخابرات ایران ۳۰ میلیون تلفن ثابت دایری است.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گزارش عملکرد این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید شمار مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار در سال ۱۳۹۲ را حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک اعلام کرد که با تلاش های دولت، این رقم پارسال به ۲۸ میلیون نفر مشترک افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، تلاش دولت یازدهم برای توسعه زیرساخت های ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور در حالی در اولویت برنامه های این دولت قرار گرفت که پیش از آن کمترین توجه معطوف به توسعه این بخش بود.

در دولت قبل حتی برخی تلاش ها بر ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با دیگر وزارتخانه همچون راه و ترابری آن زمان استوار بود؛ طرحی که مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت.

«رمضانعلی سبحانی فر» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اردیبهشت ماه امسال درباره میزان توجه دولت قبل به عرصه فناوری اطلاعات گفته بود: دولت های نهم و دهم به ارتباطات و فناوری اطلاعات اعتقادی نداشتند و بر همین اساس دنبال از بین بردن آن بودند.

نماینده مردم سبزوار در دوره های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی به بی توجهی دولت های نهم و دهم برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اشاره و تاکید کرده بود: در این دو دولت عزمی برای راه اندازی دولت الکترونیک وجود نداشت.

با انتخاب دولت تدبیر و امید از سوی مردم و قرار گرفتن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری دولت یازدهم این رویه تغییر بنیادین کرد و توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان پیشران توسعه در صدر برنامه های دولت قرار گرفت.

از این رو وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از ابتدای فعالیت دولت یازدهم موظف شد هرچه زودتر نسل سه و چهار تلفن همراه را در کشور گسترش دهد و پهنای باند اینترنت را نه فقط برای منازل بلکه برای تلفن های همراه بالا ببرد.

این وزارتخانه برای تحقق خواسته رئیس جمهوری که برآمده از خواست مردم بود، کوشش خود را بکار گرفت به گونه ای که در چهارمین سال فعالیت دولت یازدهم تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و سیار به ۴۰ میلیون مشترک رسیده است.

اکنون بیش از ۲۷ میلیون مشترک تلفن همراه به اینترنت نسل سوم و چهارم دسترسی دارند که اپراتور اول تلفن همراه(همراه اول) کشور با داشتن ۱۳ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۳۲۱ مشترک دیتا در رتبه نخست ارائه این سرویس قرار گرفته است.

دیگر اپراتورهای تلفن همراه نیز در این عرصه فعال بودند و آمار گویای آن است که اپراتور دوم(ایرانسل) با ۱۲میلیون و ۸۰ هزار و ۳۷۵ مشترک و اپراتورسوم(رایتل) با یک میلیون و ۹۷۸ هزار و ۹۲۳ هر کدام سهمی در سهولت دسترسی مردم به نسل سوم تلفن همراه دارند.

بر اساس گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت کشور اکنون به رقم ۹ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۹۴۳ رسیده است.

همچنین بر این اساس، اپراتور اول تلفن همراه کشور توانسته ۵۴۷ شهر را تا پایان شهریورماه امسال زیر پوشش اینترنت پرسرعت نسل سه تلفن همراه قرار دهد و ۳۳ شهر را نیز به اینترنت نسل چهار مجهز کند.

اپراتور دوم نیز تا پایان شهریورماه سال امسال ۵۶۸ شهر را به اینترنت نسل سه و ۲۲۸ شهر را به اینترنت نسل چهار مجهز کرده است.

اپراتور سوم نیز تا شهریورماه امسال توانسته است ۵۲۰ شهر را به اینترنت نسل سه متصل کند.

** کلام آخر

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با فراهم کردن زیرساخت ها و توسعه شبکه دسترسی گام های مهمی برای توسعه دانش بنیان کشور برداشته و اکنون وظیفه بخش خصوصی است تا با استفاده از این زیرساخت ها نسبت به ایجاد اشتغال دانش بنیان بر این بسترها اقدام کرده و ضمن افزایش سطح اشتغال به رشد و تعالی جامعه کمک کند.

بخش خصوصی می تواند با استفاده از نسل های بالاتر تلفن همراهی که اکنون در کشور قابل دسترسی است، نسبت به ایجاد شغل هایی بر این بستر اقدام کند و با توسعه روزافزون آن به خلق ثروت مبادرت کند.

چنانکه پیشتر محمود واعظی در این باره گفت: خلق ثروت بر بستر ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند جلوی خروج سرمایه های انسانی را از کشور بگیرد و جوانان را در کشور نگهدارد.

وی این بخش را تامین کننده زیرساخت و زمینه ساز پیشرفت ملی دانسته و می گوید: ارتباطات و فناوری اطلاعات خلق کننده ارزش، فراهم کننده فرصت های برابر اقتصادی، علمی و فرهنگی برای همه ایرانیان، شکل دهنده مدیریت دانش و جامعه شبکه ای هوشمند متکی بر هویت اسلامی – ایرانی است.

منبع : اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *